У РФ заявляють, що подумають про знижку на газ для України після сплати боргу

12 Травня 2014, 13:44

"Ми хочемо виконання контрактних зобов'язань. Ми говоримо, щоб обговорювати будь-який компроміс, необхідно погасити борги. Сплатіть борги, тоді можемо про щось говорити", – сказав він, відповідаючи на питання, чи готова Росія піти на зниження ціни газу для України.

Під час прес-конференції Яновський нагадав, що знижка в $100 до ціни газу для України, чинною за угодою від січня 2009 року, котра була надана російським урядом згідно з «харківською угодою» (у 2010 році. – Ред.) за перебування російського флоту в Криму після 2017 року, і знижка надавалася в рахунок сплати мита в російський бюджет.

"У цьому ж договорі була норма, що порядок обліку цих коштів повинен був бути відображений в документі, підписаному між російським Мінфіном і Мінфіном України. Незважаючи на те, що з 2010 року минуло чотири роки, ми неодноразово посилали українській стороні документ, який був додатком (до «харківської угоди». – Ред.), який українська сторона так і не підписала, тобто вони ці кошти не враховували", – сказав заступник міністра енергетики РФ.

Він повідомив також, що Україна не виконала зобов'язань ні за обсягами закупівель газу, ні по оплаті боргу, відповідно до яких була надана друга знижка Газпромом до ціни, прописаної в контракті. В результаті цієї знижки ціна для України з 1 січня 2014 року склала $268,5 за тис. кубометрів газу і припинила свою дію 1 квітня 2014, оскільки "Нафтогаз України" не погасив борг за раніше поставлений газ.

"Тобто, Україна повинна була певні обсяги газу споживати і повинна була їх оплачувати. Жодна з цих умов не була виконана – ні за обсягами, ні по оплаті", – підкреслив Яновський.

Заступник голови комітету Державної Думи з енергетики Павел Завальний, що також брав участь у прес-конференції, уточнив, що Україна повинна була споживати 32 млрд куб. м газу (на рік з даного доповненням до контракту. – Ред.).

Яновський також зазначив, що інші альтернативи, крім російського газу, для Європи і України будуть дорожчі. За його словами, як тільки "Нафтогаз України " отримав знижку від Газпрому, реверс був зупинений, тому що, компаніям, які постачають газ в Україну по реверсу, невигідно постачати собі у збиток.

"Наївно думати, що газ з США, видобутий, регазифікований і доставлений на європейський ринок буде конкурентоспроможним з газом з Алжиру, Лівії чи Росії. Так, це будуть якісь цінові сплески як в той, так і в інший бік, тому ми весь час виступаємо за довгострокові контракти з формулою ціни, яка буде зрозуміла всім учасникам", – сказав заступник міністра енергетики РФ .

Як повідомлялося, на кінець березня 2013 узгоджений обома сторонами борг Нафтогазу російському Газпрому складав $2,16 млрд. З квітня 2014 Росія заявила про підвищення ціни газу для України з $268,5 до $485,5 за 1 тис. куб. м у зв'язку з відміною так званих «харківських угод» 2010 року, однак Київ заявив про відмову платити за такою ціною, а переглянутий держбюджет-2014 розрахований за ціною в $385,5 за 1 тис. куб. м.

Глава "Нафтогазу України" Андрій Коболєв відзначав, що Україна призупинила розрахунки за російський газ на час переговорів щодо збереження газових знижок, про скасування яких Газпром заявив в односторонньому порядку.

"Нафтогаз України" у квітні імпортував 2,66 млрд куб. м російського газу. При ціні $268,5 його вартість складе близько $700 млн, при ціні $485,5 – майже $1,3 млрд.

Позначки: