Росія стурбована поспішністю, з якою Міжнародний валютний фонд в контексті питання з боргом України змінює правила кредитування суверенних позичальників. Про це заявив глава Мінфіну РФ Антон Сілуанов.
При цьому, на його думку, навіть під спеціально скориговані правила Україна все одно не підпадає, оскільки навіть не намагалася домовитися з Росією про реструктуризацію боргу.
"Росія не хоче, щоб Україна залишилася без фінансової підтримки у важкій ситуації. Однак ми стурбовані тим, що внесення змін в політику фонду форсується в контексті дуже політизованого питання про реструктуризацію українського боргу", – сказав Сілуанов.
"Нова політика фонду припускає, що фонд буде кредитувати країну, що має прострочення перед офіційним кредитором, тільки в тому випадку, якщо країна сумлінно намагалася, але не змогла домовитися зі своїми офіційними кредиторами. Однак з Росією таких переговорів України не велося. Більше того, Україна відмовилася розглядати будь альтернативи крім пропозиції зрівняти борг перед Росією з боргами приватним кредиторам ", – заявив Сілуанов.
"Вимоги РФ до України є офіційним кредитом і, відповідно до багаторічної практики, МВФ повинні мати привілейований статус порівняно з вимогами приватних кредиторів. За винятком російських, жодна вимога офіційного кредитора не було включена в програму реструктуризації боргу України", – додав він.
Такої ж думки прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков.
«Позиція Росії не зазнала жодних змін. Власне, Росія як і раніше наполягає на тому, що це не приватний борг, це суверенний державний борг, який повинен виплачуватися», – заявив Пєсков.
Як відомо, РФ і Україна сперечаються про характер боргу на $3 млрд, що виник в грудні 2013 року. Тоді, незадовго до зміни влади в Києві, Росія на кошти ФНБ викупила українські євробонди на $3 млрд. Україна запропонувала реструктуризацію цього випуску на загальних умовах з утримувачами комерційного боргу , проте Росія наполягає, що це суверенна заборгованість, і чекає повного її погашення в грудні, в іншому випадку обіцяючи судовий процес.
29 жовтня Міжнародний валютний фонд заявив, що в найближчому майбутньому прийме рішення про зміну своєї політики, що дозволить продовжувати кредитування тих країн, які мають заборгованість перед офіційним кредитором. Зміна правил дасть МВФ можливість надати Україні наступні кредитні транші навіть у разі її дефолту по боргу перед РФ. Нинішня політика фонду виключає можливість надання подальшого фінансування країні-члену МВФ, яка має заборгованість перед офіційним кредитором.