У суді щодо бійця Нацгвардії Віталія Марківа як докази використовувалися публікації з російських пропагандистських ресурсів. Про це пише The New York Times у матеріалі How Russian Propaganda Showed Up in an Italian Murder Trial у середу, 18 грудня.
Як зазначається, серед доказів, представлених італійськими прокурорами, були повідомлення з публікацій, які вважаються виданнями російської пропаганди.
Серед представлених доказів були відеозаписи, описані як «з відкритих джерел», «знайдений на YouTube» або «з місцевого телеканалу», які містять логотип Russia Today і досі є на його каналі YouTube. Як аргумент на суді також використовувалася стаття, опублікована на пропагандистському ресурсі «Русская весна», в якій стверджується, що Міністерство внутрішніх справ України нібито вступило в змову з однополчанами Марківа, щоб захистити його. Він містив «документ» нібито від української влади, де вказувалося, що товариші Марківа свідчать на його користь.
За словами прокурора Андреа Занончеллі, щодо цитованого документа – «ніколи не було зрозуміло, наскільки він справжній», і що він представив його, «щоб показати, що ця річ існувала, щоб суд міг її оцінити».
Присяжні написали в остаточній постанові, що соратники Марківа «були проінструктовані для дачі заздалегідь узгоджених відповідей» і що стаття «Русской весни» «містить деякі елементи, які, як припускається, вказують на правду».
У NYT констатують, що «поява російської пропаганди в суді переступає новий поріг, до якого Італія може бути не повністю готова».
За словами Занончеллі, слідство тривало протягом двох років і ні до чого не призвело «через відсутність співпраці з боку української влади». (за словами української омбудсман Людмили Денісової, Україна неодноразово пропонувала італійській стороні створити спільну робочу групу з метою розслідування та встановлення винних, зокрема, запрошувала італійські слідчі органи відвідати місце події – Ред.).
Нагадаємо, 2017 року в Італії заарештували українського нацгвардійця Віталія Марківа за підозрою у вбивстві італійського фоторепортера Андреа Роккеллі та його російського напарника Андрія Миронова поблизу міста Слов'янськ Донецької області.
У Генпрокуратурі заявили, що на той час згадану територію не контролювала українська влада і що Роккеллі перебував у зоні бойових дій без належного узгодження з владою України.
12 липня 2019 року суд Італії оголосив вирок Марківу. Його засудили до 24 років ув'язнення.
11 жовтня суд оприлюднив мотиваційну частину вироку засудженому нацгвардійцю. Присяжні вважають, що солдат «активно сприяв умисному убивству іноземних журналістів на околиці окупованого тоді бойовиками Слов’янська».
Марків утримується у міланській виправній колонії «Опера», де відбувають покарання особи, які скоїли особливо тяжкі злочини.