У постійній небезпеці через конфлікт на Донбасі перебувають 600 тис людей – ООН

19 Вересня 2018, 14:10

В Україні 600 тисяч людей перебувають у постійній небезпеці в епіцентрі збройного конфлікту. Про це йдеться у 23-й доповіді Верховного комісара ООН з прав людини

 

Зазначається, що доповідь охоплює період з 16 травня до 15 серпня.

 

"Активна фаза конфлікту на сході України триває і продовжує спричиняти загибель і поранення та загострювати труднощі. Жертви позбавлені засобів правового захисту та відшкодування за їхні фізичні або майнові втрати", – йдеться у звіті.

 

Зокрема, було зафіксовано збільшення на 30%  кількості жертв серед цивільних, пов’язаних із конфліктом , а саме 12 загиблих і 93 поранених.

 

Так, більшість випадків було зареєстровано у травні-червні, тоді як у липні-серпні, під час "хлібного перемир’я", спостерігалося затишшя. 

 

Водночас у доповіді наведено два випадки, по обидва боки лінії зіткнення, коли цивільні були вбиті або поранені, займаючись повсякденними справами: дівчинка-підліток загинула у саду її дідуся та бабусі (територія Донецької області, яка контролюється урядом), а 15 цивільних осіб отримали поранення, коли їхали в автобусі (територія Луганської області, підконтрольна бойовикам).

 

"Зі збройним конфліктом нерозривно пов'язані постійні випадки свавільного затримання та тримання під вартою без зв'язку з зовнішнім світом, жорстокого поводження, катування, сексуального насильства і  погроз щодо особистої недоторканності, відповідальність за які покладається на всі сторони, що беруть участь у бойових діях", – йдеться у звіті. Наголошується, що моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала 63 таких порушення прав людини, 13 із яких трапилися у звітному періоді.

 

На території, яка контролюється бойовиками, місія стикалася з обмеженнями у роботі, як-от постійна відмова у конфіденційному доступі до затриманих.

 

Крім того, на території так званих "ДНР" та "ЛНР"  на людей продовжує поширюватися дія паралельних структур "здійснення правосуддя". У доповіді пояснюється, як ці структури наражають деяких осіб на ризик безстрокового тримання під вартою. Занепокоєння викликає й те, що "суди" над особами, "обвинуваченими" у зв'язках з українськими військовими, проходять у закритому режимі, а у деяких випадках адвокати, призначені захищати осіб, затриманих у зв'язку з конфліктом, виконують свої функції формально, не обізнані з обвинуваченнями.

 

Додається,  що кількість порушень щодо працівників ЗМІ та активістів  зросла на 210%. По обидва боки лінії зафіксовано 45 порушень щодо основоположних свобод, права на захист від дискримінації й на рівний захист законом.

 

У свою чергу, задокументовано 47 порушень в окупованому  Криму, шляхом моніторингу у віддаленому режимі.

 

Раніше в ООН заявили, що на Донбасі за три місяці зафіксовано 105 жертв серед мирного населення, 50% з яких були спричинені обстрілами або вогнем із легких озброєнь.