У Польщі зірвалося утворення консорціуму великих газових компаній Росії та ЄС для будівництва «Північного потоку-2». Про це повідомляється на сайті польського антимонопольного відомства UOKiK.
Французька ENGIA, австрійська OMV, а також нідерландська Shell та німецькі Wintershall і Uniper відкликали свою заяву про створення органу, який би відповідав за будівництво та експлуатацію газопроводу.
«Це означає, що буде неможливо створити 6 юридичними особами спільного підприємства, яке мало займатися будівництвом газопроводу «Північний потік-2». Це червоне світло для цієї угоди», – заявив голова UOKiK Марек Неєхаль.
Цей крок означає, що «Газпрому» доведеться шукати нову конфігурацію проекту. Як писав російський «Комерсант», теоретично ніщо не заважає консорціуму продовжувати будівництво, оскільки Польща не може його зупинити.
Однак це ризик подальших судових претензій з боку Польщі в суді ЄС або скарг до Єврокомісії, а також ризик для активів компаній консорціуму в самій Польщі. Інший варіант – «Газпром» продовжить будівництво самостійно, а західні компанії в капітал консорціуму так і не увійдуть.
Наприкінці липня UOKiK опублікувало свої застереження щодо створення консорціуму. Один з аргументів – небезпека обмеження конкурентноздатності інших суб’єктів ринку.
Нагадаємо, в березні лідери Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії та Естонії направили голові Єврокомісії Жану-Клоду Юнкеру листа, в якому висловилися проти будівництва російського газопроводу.
Лідери країн у листі зауважили, що реалізація проекту потягне за собою «потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки». У заяві також зазначили, що через події в Україні поставки російського газу в Європу матимуть політичний підтекст.