У Польщі вирішили декомунізувати майже тисячу вулиць

14 Серпня 2017, 15:54
До 2 вересня у Польщі місцева влада має декомунізувати 943 назви вулиць та об'єктів. Про це пише Польське Радіо з посиланням на Інститут Національної пам'яті Польщі.

Інститут національної пам’яті Польщі вибрав 943 вулиці по всій країні, що підлягають дії так званого закону про декомунізацію. До 2 вересня, згідно з нещодавно ухваленими нормами, органи місцевої влади мають час, аби самостійно внести зміни у назви вулиць, що пропагують тоталітарні устрої, зокрема комунізм.

«Досі ІНП видав 336 висновків, вказуючи 943 вулиці як такі, що підлягають дії закону. Органи місцевої влади, у випадку виникнення сумнівів, у будь-який момент можуть попросити Інститут національної пам’яті допомогти у перевірці назви вулиці», – йдеться у повідомленні Інституту Нацпам'яті.

Установа видає висновки у зв’язку з законом від 1 квітня 2016 року про заборону пропаганди комунізму або іншого тоталітарного устрою у назвах будівель, споруд та об’єктів громадського призначення.

Висновки щодо назв вулиць, які підлягають дії закону, історики Інститут нацпам’яті видають для потреб, зокрема, органів місцевої влади. Незалежно від того, Інститут постійно доповнює перелік вулиць, назви яких мають бути змінені. Нині у списку є 107 назв вулиць (ще не є закритий).

ІНП нагадує, що якщо до 2 вересня цього року органи місцевої влади не змінять назви вулиць, тоді, згідно із положеннями, це будуть робити воєводи, надаючи нові назви.

Згідно із законом від 1 квітня 2016 року «назви будівель, споруд та об’єктів громадського призначення, зокрема доріг, вулиць, мостів та площ, надані органами місцевої влади, не можуть увіковічувати осіб, організації, події та дати, що символізують комунізм або інший тоталітарний устрій, а також в інший спосіб пропагувати такий устрій».

Законом теж передбачено, що «пропагандою комунізму вважаються також назви, що нагадують про осіб, організації, події або дати, що символізують репресивну, авторитарну та несуверенну систему влади у Польщі в 1944-1989 роках».

Інститут національної пам’яті також наголосив, що воєводи, на прохання Сенату, підготували перелік об’єктів, які пропагують комунізм. Серед них були об’єкти, присвячені Червоній армії, так званому польсько-радянському братерству зброї, радянським партизанам, закріпникам народної влади, Народній гвардії, Народній армії.

Раніше, президент Польщі Анджей Дуда схвалив поправки до закону про заборону пропаганди комунізму або іншого тоталітарного ладу в назвах будівель і об'єктів. Цей закон передбачає знесення пам'ятників радянської епохи, в тому числі Червоної армії