У Польщі засоби масової інформації перевірили інформацію щодо наявності проросійських поглядів в авторів закону про Інститут Національної пам’яті, а саме історика-націоналіста Войцеха Мушинскі та професора Влодзімєжа Осадчого, який досить часто дає коментарі проросійській пресі. Про це повідомляє польське видання Rzeczpospolita.
Зазначається, що історик Мушинскі раніше публікував у соціальних мережах зображення із повішеним екс-президентом США Бараком Обамою з підписом "Американська мрія об’єднує людей всього світу".
Зокрема, у одній із публікацій він зазначив, що виїзд євреїв з Польщі у 1968 році через антисемітськоу кампанію компартії це "можливість втечі від відповідальності за злочини".
Водночас Мушинсі стверджує, що обвинуваченні в його сторону щодо ультранаціоналістичних поглядів є несправедливими.
"Я не вважаю себе суперечливим істориком. Я працюю в ІНП протягом 12 років, впроваджуючи своє власне дослідження, і жоден з моїх керівників ніколи не звинувачував мене в проголошенні спірних тез", – підкреслив він.
Наголошується, що історик не тільки допоміг праворадикальній партії Kukiz'15 розробити поправку до закону про Інститут нацпам'яті щодо злочинів "українських націоналістів", а й з’явився на засіданні Комітету з питань правосуддя та прав людини в листопаді 2016 року, на якому був представлений проект.
У свою чергу, ще одним запрошеним гостем був професор Влодзімєж Осадчий.
"В Україні поширюється ідеологія націоналізму і стає обов'язковою державною ідеологією", – наголосив він на засіданні.
Крім того, У проросійському ЗМІ "Спутник" професор скаржився на "великий імпульс бандерівських середовищ" в Україні. Саме тому польскі медіа правого спрямування підозрюють Осадчого у проросійських поглядах.
Проте зв’язок з Росією польський професор заперечує.
"Багато років я був канцлером Європейського колегіуму польських й українських університетів, одним та ініціатором десятків конференцій, спрямованих на польсько-українське примирення, в тому числі вшанування Голодомору", – відзначив він.
Нагадаємо, 15 лютого президент Польщі Анджей Дуда оскаржив у Конституційному суді положення скандального закону про Інститут національної пам’яті, де йдеться про "українських націоналістів".
Раніше повідомлялося, що президент Дуда відправив закон про Інститут національної пам’яті на розгляд Конституційного суду Польщі. Канцелярія президента Польщі повідомила про очікування Дуди: положення закону мають бути настільки точними, щоб вони не викликали жодних сумнівів.
Тим часом міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович заявив, що Конституційний суд у ході вивчення закону про Інститут національної пам'яті може врахувати позицію України.
Як повідомлялося, зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі набудуть чинності 1 березня 2018 року.
6 лютого президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.