Однією з цілей нового розслідування є пошук нацистських злочинців, які ще живі. Його проводить Інститут національної пам'яті, державна організація, створена для розслідування злочинів, скоєних нацистським і комуністичним режимами.
"Ми не виключаємо можливості виявити живими колишніх працівників концтабору Аушвіц-Біркенау (Освенцім), яким можуть бути пред'явлені звинувачення у злочинах проти польського народу", – заявив Петро Пьятек, співробітник інституту.
Нове розслідування доручено філії інституту в Кракові, розташованому неподалік від Освенціма.
Поки незрозуміло, чи планується проведення розслідувань у інших концтаборах смерті окупованоїПольщі – таких як Треблінка, Собібор, Хелмно і Белжець.
Польща вже проводила аналогічні розслідування злочинів, скоєних в Освенцімі, у 60-хі 70-хроках, проте незабаром вони були припинені без пред'явлення звинувачень.
При комуністах польським слідчим було важко допитувати свідків і підозрюваних, які живуть в інших країнах, через "залізнузавісу", що розділяла Європу.
Зазначимо, що більшість працівників таборів смерті в Польщі були засуджені незабаром після Другої світової війни, проте в 1956 році ці процеси припинилися черезоголошенуамністію.
Останнійсудовий процес у справі про нацистськізлочинивідбувся у Польщі в 2001 році, коли поляка Генріка Маню засудили до восьми років позбавлення волі за участь в актах геноциду в таборі Хелмно.
Нагадаємо, нещодавно у Німеччині суд визнав винним у співучасті в масових вбивствах під час служби охоронцем в таборі смерті Собібор у Польщі уродженця України Івана Дем'янюка. Він був виданий США Німеччині за звинуваченням у злочинах проти людяності.