Питання щодо звільнення полонених українців упродовж півроку не має значного прогресу. Попри заклики України та світової спільноти, ця ситуація продовжує погіршуватися, адже список полонених дедалі збільшується.
Тиждень.ua зібрав інформацію від початку 2017 року про українців, яких захопили у полон бойовики, та про їхню подальшу долю.
Ускладнення ситуації
У січні бойовики заявили, що хочуть обміняти 700 терористів на 50 українських полонених, але все одно продовжили блокувати цей процес. Майже через місяць представник України в гуманітарній робочій підгрупі Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі Ірина Геращенко повідомила, що у полоні бойовиків залишаються 109 українців, а 485 громадян України вважаються зниклими безвісти.
Слід зазначити, що 11 лютого був втрачений зв'язок із розвідниками, що виконували завдання в зоні проведення АТО на території Луганської області, а в березні повідомили, що вони досі перебувають у полоні в терористів "ЛНР". Список бранців продовжив збільшуватись, і на початку березня Геращенко повідомила, що у переліку бойовиків для обміну майже дві сотні людей, які не хочуть повертатися на Донбас. Для звільнення українських полонених, ватажки "Д/ЛНР" вимагають, щоб міжнародні гуманітарні місії засвідчили ці відмови.
- Читайте також: Денис Казанський: Україна не може домагатися звільнення цивільних бранців ОРДіЛО, не маючи списків їхніх імен
Через деякий час учасники тристоронньої контактної групи в Мінську внесли ім'я журналіста з Донецька Станіслава Асєєва (який писав для «Українського тижня» та інших українських ЗМ під псевдонімом Станіслав Васін), і який із 2 червня перестав виходити на зв'язок, в список полонених для обміну. А вже 16 липня терористи визнали, що зниклий Асєєв перебуває у них за ґратами. Вони звинувачують журналіста в "шпигунстві", за що його можуть незаконно "засудити" до позбавлення волі на 12–14 років. При цьому бойовики офіційно підтвердили, що утримують на Донбасі 70 полонених.
- Читайте також: Бранці в РФ: Рік без обмінів
На волі
Радник голови Служби безпеки України Юрій Тандіт 31 липня повідомив, що у полоні бойовиків збільшилась кількість українців до 137 осіб. У цьому переліку раніше були ще 16 осіб, яких усе ж вдалося звільнити. Зокрема, 14 в'язнів були вивезені 11 квітня з Донецька на підконтрольну Україні територію.
29 липня з полону бойовиків звільнили суддю Апеляційного суду Луганської області Віталія Руденка, якого дев’ять місяців незаконно утримували та піддавали тортурам у МДБ "ЛНР".
Цього самого дня терористи після катувань відпустили з полону українську блогерку з інвалідністю Людмилу Сурженко. Бойовики здійснювали фізичний тиск на жінку з інвалідністю, зокрема, плоскогубцями пошкодили палець на руці, аби отримати й оприлюднити в подальшому відео із "зізнаннями" у роботі на українські спецслужби. Зазначається, що приводом для затримання стало невиконання Сурженко команд бойовиків (жінка користується слуховим апаратом, на якому на той час вийшли з ладу акамулятори).
31 липня відбулася скайп-конференція Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. У результаті Геращенко знову нагадала про збільшення кількості полонених, однак повідомила, що координатор ОБСЄ відвідає тюрми і заручників на окупованих територіях Донбасу.