Заступник голови комітету у закордонних справах Верховної Ради України Борис Тарасюк та лідер опозиції Сенату Польщі Богдан Кліх опублікували спільну заяву щодо виходу з польсько-української кризи. Дана заява розміщена на сайті українського парламенту.
За словами очільників, напруга у діалозі між двома країнами з часом тільки зросла.
"У публічних дискусіях висловлюються щораз гостріші формулювання, ухвалюються закони, що викликають нерозуміння і цілком справедливий протест як в польської, так і української сторін. Причиною цьому є не сьогодення чи майбутнє, а використання історії, часто трагічної, для поточних політичних цілей", – йдеться у заяві.
Наголошується, що від конфлікту поляків та українців виграє лише Росія.
"Історія Польщі і України вчить, що на взаємній ворожнечі виграє тільки Росія. І що власне сьогодні актуальним залишається гасло про те, що без вільної Польщі немає України, так само як без незалежної України немає безпечної Польщі. Ціллю агресивних дій Росії є не лише Україна, але також Польща, весь Європейський Союз і НАТО", – відзначили політики.
Крім того, на думку посадовців, взаємні польсько-українські відносини повиння будуватися на основі принципу "Пробачаємо і просимо вибачення".
"Ми повинні формувати взаємні відносини на принципі: “Пробачаємо і просимо вибачення”. Так, як нас до цього заохочував Іван Павло ІІ, і як у минулому вчиняли наші церкви, президенти, уряди і парламенти", – додається у заяві.
Водночас у заяві стверджується, що дослідження на тему спільної історії не повинні обмежуватися.
"Дослідження і висловлювання на тему історії повинні мати абсолютну свободу, ніхто не повинен бути покараний за висловлення власних поглядів, якщо в них не висловлюються заклики до насилля і ворожнечі", – йдеться у заяві.
Нагадаємо, 25 лютого президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна хоче хороших відносин з Україною, але наголосив, що забувати про "геноцид" не можна. Польський президент звинуватив українських солдатів у вчиненні "геноциду", який "призвів до знищення близько тисячі жителів Гути Пеняцької.
Раніше президент Польщі Анджей Дуда оскаржив у Конституційному суді положення скандального закону про Інститут національної пам’яті, де йдеться про "українських націоналістів".
Як повідомлялося, зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі набудуть чинності 1 березня 2018 року.
6 лютого президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.