У ПАРЄ прийняли резолюцію щодо захисту мов нацменшин

23 Січня 2018, 15:41

У Парламентській асамблеї Ради Європи прийняли резолюцію щодо захист мов нацменшин в Європі, згадавши у доповіді український закон про освіту лише в пояснювальній записці. Про це повідомляє УНІАН.

 

Відповідний документ був проголосований після обговорення і підтриманий більшістю депутатів: «за» проголосували 130, «проти» – 10, «утрималися» 24 при загальній кількості 164 депутати, які взяли участь в голосуванні.

 

Під час обговорення доповіді «Захист та просування регіональних мов чи мов меншин в Європі», автором якого виступила депутат від Угорщини Роза Гоффманн, Україну згадали лише як нагадування про дискусію, яка пройшла у жовтні 2017 року на минулій сесії.

 

Зокрема, у пояснювальній записці, яка додана до проекту резолюції, говориться, що новий український закон про освіту трактує мову, якою говорять національні меншини, як іноземну. 

 

«Це робить обов'язковим використання офіційної мови у навчанні, і лише певні предмети можуть викладатися на офіційних мовах Європейського Союзу, починаючи з п'ятого класу, за умов, які ще досі не визначені. Це фундаментальна концептуальна відмінність: викладання німецькою, польською, угорською, румунською, болгарською, словацькою чи грецькою мовами не виправдовується тим, що вони є європейськими мовами, але тим, що вони є рідною мовою меншин, що проживають в Україні», — зазначається в додатку.

 

Читайте також: Глава МЗС Угорщини звинуватив Україну в підготовці нових обмежень проти меншин

 

При цьому авторка докладу вважає, що обов'язки, взяті країною під час ратифікації Хартії регіональних мов або мов меншин та Рамкової конвенції, не можуть бути замінені викладанням офіційних мов Європейського Союзу на певних рівнях або за додаткових умов.

 

У резолюції в цілому мова йде про забезпечення розвитку мов меншин, їх захист та міститься пропозиція створити окрему премію для країни, яка буде це робити краще.

 

Нагадаємо, що у жовтні 2017 року ПАРЄ ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті українського закону "Про освіту". Відповідне рішення ПАРЄ доволі жорстко засуджує те, що Верховна рада ухвалила закон про освіту, змінивши "мовну статтю" без консультацій з представниками національних меншин.

 

Зазначимо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

 

Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.