У ОРДіЛО мобілізували навіть вчителів української мови

Суспільство
5 Березня 2022, 12:48

За інформацією джерел Тижня, нині у центрі Донецька чутно віддалену канонаду, а на околицях Горлівки всю ніч йшли бої. Представник окупаційної адміністрації Едуард Басурін повідомив, що ЗСУ намагались зайти в Горлівку, і що серед бійців незаконних збройних формувань є загиблі та полонені. “У випадку негуманного поводження із захопленими військовослужбовцями, Народна міліція ДНР залишає за собою право ужити всіх необхідних заходів для здійснення відплати”, – заявив Басурін у своєму відеозверненні.

На відео, яке нещодавно опублікував український військовий Юрий Кочевенко, можна побачити групу неушкоджених військовополонених, яких ЗСУ взяли під Горлівкою. “Кремлівська гнида жене вперед гарматне м’ясо з зігнаних мешканців окупованих територій – слюсарів, вчителів, соціальних працівників. Це лише частина тих, кого ми взяли сьогодні у полон в Горлівці. Їм пощастило, для них все закінчилося добре, вони будуть жити”, – написав він на своїй сторінці у фейсбуці.

Читайте також: Ворог несе втрати: які перемоги українського війська на фронті та поразки у окупантів (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

На відео можна побачити, як більшість з полонених у спілкуванні переходять на українську і зізнаються, що потрапили до лав бойовиків, бо “наказало керівництво”. Працівники навчальних закладів — від дуже літніх охоронців до молодих керівників дитячих гуртів — розповідають, що їм повідомили про 3-денні навчання, після яких вони мали повернутися додому. Один з них, що представився Олександром Куліком — колишній вчитель української мови, який був змушений викладати російську в школі окупованої Горлівки. “Мене розриває. Ми прожили в одній хаті 5 років, поки вчили студентами українську мову та літературу. Коли Горлівку окупували росіяни, кілька разів казав: там немає майбутнього, виїжджай сюди, знайдемо житло, знайдемо роботу. Але відмовлявся. Ось підсумок. Війна, полон. Саша, Саша, якого ж ти там лишився, що ж ти наробив!”, – емоційно прокоментував відео український журналіст, який впізнав в одному з полонених свого однокурсника.

Навіть з цього відео можна зробити висновок, що процес мобілізації населення на окупованих Росією територіях відбувається хаотично. Більшість так званих “призовників” потрапили на передову за наказом з місця роботи — так званих “добровольців” для заповнення дірок в різних бригадах просто не вистачило. Виїзд чоловіків призовного віку з ОРДіЛО у Росію заборонено. Обороноздатність такого “війська” є доволі низкою, але в новинах на окупованих територіях розповідають про нечувані успіхи по “звільненню” українських прифронтових селищ. На тлі позиційних захоплень територій, які були фактично знищені російською артилерією, окупаційна влада заявляє про “гуманітарну допомогу та підтримку”. Загальні тези щодо повномасштабного вторгнення майже одностайно збігаються з пропагандистською риторикою Росії: населенню доводять, що обстріли українських міст — фейк. Але більшість мешканців окупованих територій мають рідних та знайомих у всіх регіонах України, тому для них існує й інша версія подій, що це помста Росії за “вісім років знущання над мешканцями Донбасу”.  

Читайте також: Західні ЗМІ про війну в Україні: Початок кінця Путіна

В більшості населених пунктів вже дві доби немає води. Працює громадський транспорт, є електрика, зв’язок та інтернет. Втім навіть у центральних районах Донецька та Луганська практично немає перехожих: люди сидять вдома, відряджаючи на закупи одного члена родини. Майже завжди — жінок та літніх людей. Чоловіків або вже залучено до бойових дій, або вони переховуються від незаконної мобілізації, котру проводять окупанти. “З моїх знайомих ніхто не поїхав на ту евакуацію. Але я не чула, щоб хтось звідти й повертався”, -розповіла Тижню мешканка Донецька. За інформацією, яку Тиждень отримав з власних джерел, військова техніка в містах пересувається населеними пунктами тільки вночі. В магазинах дуже обмежений асортимент товарів, але регулярно підвозять молочні продукти та хліб з Росії.

Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA) у щоденному звіті повідомила про “сутички поблизу “лінії розмежування” на сході України, від яких сильно постраждали громади з обох сторін”. У звіті йдеться, що 1 березня Генеральний секретар запустив два плани допомоги людям по всій Україні та за її межами. В Україні гуманітарний план потребує $1,1 мільярди для задоволення зростаючих гуманітарних потреб понад 6 мільйонів людей, постраждалих та переміщених через військові операції протягом наступних трьох місяців. За межами країни ООН та партнери просять $551 мільйон на допомогу українцям, які втекли через кордони, головним чином до Польщі, Угорщини, Румунії та Республіки Молдова.