У нелегальній торгівлі зброєю лідирують росіяни

5 Травня 2011, 19:52

Як зазначає видання, Росія є батьківщиною трьох найвідоміших в світі збройних баронів.

Der Spiegel виділило три групи осіб, які стають контрабандистами зброї:
– прості солдати, які від початку мали б охороняти зброю. Такі солдати торгують російськими боєприпасами, амуніцією, бронетранспортерами, які нерідко можна побачити і у військовому арсеналі тих же чеченських бойовиків тощо.
– дилери, такі як Віктор Бут, які перепродують використану зброю в Африку. Наприклад, автомати Калашникова, радянські винищувачі, літаки. Мінімальний обсяг таких операцій оцінюється в $ 30 млрд.  
– партнери урядів різних країн, як Аркадій Гайдамак, який скуповував зброю в Росії та колишніх радянських республіках, і перепродував її через Францію. Обсяг таких угод досягав $1 млрд.

В той час, як в США та Таїланді до осіб, як Віктор Бут, ставляться як до міжнародних терористів, у Росії такі люди можуть вільно пересуватися та працювати як респектабельні підприємці. Більш того, вони займають високі пости в державних установах.

Видання нагадало, що будучи молодим військовим перекладачем, Віктор Бут не раз побував в Африці. Саме тоді він налагодив контакти з африканськими військовими та політиками. І почав «діяльність» контрабандиста, перевозячи для початку алкоголь, продукти, електроприбори тощо. Тоді ж Бут познайомився з теперішнім президентом Анголи Жозе Едуарду душ Сантушем. У 2007 році ліберально-демократичної партія Росії запропонувала Буту місце у списках партії та в Парламенті. Він відмовився: «Що мені там робити? Я і сам можу вирішити всі свої проблеми».

Інший російський бізнесмен з єврейським корінням Аркадій Гайдамак, протягом багатьох років працював у Франції садівником та перекладачем. Після розпаду східного блоку, він почав торгувати радянською зброєю, продаючи її в Африку. Загалом, Гайдамак разом з сином тодішнього голови Франції Жан-Крістофом Міттераном продав в Анголу зброї на $ 800 млн. В 2009 році французька прокуратура звинуватила Гайдамака у продажі зброї в обхід ембарго, а виправний суд Парижа заочно засудив його до 6 років ув’язнення за незаконне постачання зброї, ухилення від сплати податків та корупцію. Тоді ж Гайдамак подав офіційне прохання на отримання російського громадянства. Сьогодні Аркадій Гайдамак є одним з найуспішніших мультимільйонерів в країні та шанованим  московським підприємцем, який працює у галузі ЗМІ. Він є також громадянином Франції та Ізраїлю та має дипломатичні паспорти Анголи та Канади. У 2008 бізнесмен навіть виставляв свою кандидатуру на вибори мера Єрусалиму.

Третім збройним бароном видання називає Олега Орлова, бізнес якого знаходився під протекцією Міністерства оборони РФ. Орлов постачав бронетранспортери на о. Шрі Ланка, а також радянські крилаті ракети Х-55-СМ в Китай, Еритрею та Іран. Як подає видання, у дитинстві Орлов був добре знайомий з Сапармуратом Ніязовим (диктатором Туркменістану), дружба з яким у майбутньому відкрила контрабандисту двері до складів зброї, які Туркменістан отримав після розпаду СРСР.  У 2004 році Орлов був спійманий чеською поліцією та переданий в Україну для судової справи. В 2007 році він був вбитий співкамерником.

У 2005 році Олег Орлов і Віктор Бут стали прототипами для голлівудської стрічки «Збройний барон», головну роль в якій зіграв Ніколас Кейдж.

Аркадій Гайдамак живе зараз в Москві, пише книги про свою унікальну колекцію меблів. Гайдамак є акредитованим Міністерством закордонних справ та займає посаду радника посольства Анголи.

У 2010 році таїландський уряд передав Віктора Бута США. Тоді ж Міністрество Юстиції США висунуло Буту обвинувачення у забезпеченні матеріальної підтримки іноземних терористичних організацій, у змові щодо вбивств американських військовослужбовців і у змовах по використанню зенітних ракет.