У Нацкомісії важають, що втручання держави стимулюватиме ринок мобільного зв’язку

25 Жовтня 2012, 09:37

«Це вимушений захід, без неї ринок не зможе ефективно розвиватися далі. В Україні назріла проблема недобросовісної конкуренції – оператори надають послуги за цінами нижче собівартості, субсидуючи їх за рахунок високорентабельних сервісів, а це заборонено законом. Крім того, є і факти завищення цін, наприклад, у роумінгових тарифах мобільних операторів або на ринку інтернет-доступу», – розповыв Яцук в інтерв’ю «КомерсантЪ- Украина».

За словами Яцука, НКРЗІпереймає досвід Антимонопольного комітету України (АМКУ), «який досить сильно дробить ринки».

Водночас чиновник переконаний, що немає сенсу аналізувати загальнонаціональний ринок, тому що, наприклад, в сегменті інтернет-доступу немає операторів з істотною ринковою часткою.

«Ринкова частка будь-якого гравця буде менше 25%», – запевнив, Яцук, і додав – «Але ж ви не споживаєте послугу в цілому по країні, інтернет-доступ потрібен вам на певній вулиці в конкретному населеному пункті. Як правило, у вас є вибір між декількома провайдерами, і наше завдання зобов'язати їх не завищувати ціни».

Глава НКРЗІ також повідомив, що у розслідуванні АМКУ щодо можливого завищення тарифів «Київстар» і МТС на роумінг та внутрішній зв'язок, позиція НКРЗІ не завжди збігається з думкою комітету.

«Наприклад, середня вартість хвилини мобільного розмови в Україні – 6-12 коп. Для порівняння в ЄС -. 0,2 – 0,3 євро (2 – 3,1 грн), тому говорити про завищення цін нашими компаніями не можна. Але тарифи на дзвінки з мобільних телефонів на фіксовану мережу – 1,2 грн за хвилину при вартості інтерконнекту 0,36 грн/хв. Це сотні відсотків рентабельності .. Те ж саме з послугами роумінгу: ставка по інтерконекту у наших операторів з європейськими – 0,12 євро (1,24 грн), а тарифи на розмови – $5-6 за хвилину (40-48 грн). Ми вважаємо, що це якраз той випадок, коли за рахунок високої рентабельності одних послуг компанії кроссубсідіруют, наприклад, безкоштовні внутрішньомережеві дзвінки», – пояснив Яцук.

Як повідомлялось, Нацкомісія регулювання зв'язку та інформатизації, підготувала законопроект, що дає їй право втручатися в тарифну політику операторів з істотною ринковою часткою (SMP), право визначати яких комісія отримала від Антимонопольного комітету (АМКУ) влітку нинішнього року.

Законопроект передбачає найбільш суттєві зміни для роздрібних ринків – мобільного зв'язку, дротяної телефонії та інтернет-доступу. Працюючі на них SMP-оператори будуть зобов'язані попереджати НКРСІ про всі зміни тарифів. А в разі якщо регулятор визнає нові тарифи необгрунтованими, він може заборонити їх введення.

Незалежні експерти вважають, що найбільшу вигоду від законопроекту в випадку його прийняття отримає компанія «Астеліт», яка підконтрольна Рінату Ахметову. Компанія як і раніше зможе пропонувати безкоштовні внутрішньомережеві дзвінки, хоча це буде заборонено конкурентам.