"Де всі ті експерти, які прогнозували Україні курс 8,5 грн/$1 або 9 грн/$1 на кінець року? Нацбанк ще раз довів, що його справи і слова не розходяться, а курсова політика не ділиться на фази політичного циклу", – сказав Литвицький.
Він уточнив, що невелике ослаблення курсу в останні два дні до рівня 8,06 грн/$1 є технічною корекцією або відскоком після його різкого зміцнення з 8,15 грн/$1 до 8 грн/$ 1.
Радник також нагадав, що в останні дні Національний банк відновив покупки валюти.
Коментуючи ще одні побоювання, пов'язані зі зниженням у 2012 році обсягу золотовалютних резервів НБУ, Литвицький підкреслив, що вони марні, так як рівень резервів є достатнім для проведення грамотної валютної та бюджетної політики і обслуговування зовнішніх боргів.
"Напередодні кризи 2008 року резерви були $ 37 млрд, а потім скоротилися до $ 31 млрд із урахуванням надходження коштів від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій (МФО) при девальвації в 62%. В цьому ж році резерви без фінансування з боку МФО зменшилися на $ 6 млрд – до $ 25 млрд, а курс стабільний ", – сказав радник глави НБУ.
Він зазначив, що атаки валютних спекулянтів, які намагалися скористатися девальваційними очікуваннями громадян, Нацбанк цього року відбив не так за рахунок валютних резервів, як застосуванням цілого комплексу заходів, зокрема, введенням обов'язкового продажу частини валютної виручки, ініціативою про оподаткування спекулятивних валютних операцій.
"У листопаді платіжний баланс краще, ніж у жовтні, зокрема, знову відновлений позитивний платіжний рахунок, тому фундаментальне тиск на резерви відсутня", – сказав Литвицький.
Нагадаємо, у середині листопада значний попит на іноземну валюту викликав поступове підвищення її вартості.
Так, 13 листопада валютний "індикатор" підскочив на 3,2-4,3 коп., до 8,255-8,292 грн. У другій половині дня банки виставляли котирування вже по 8,29/8,33 грн/$.
Як відомо, резерви НБУ постійно зменшуються, знижуючи його можливості підтримувати курс шляхом валютних інтервенцій – за жовтень та листопад Нацбанк направив на підтримку гривні майже $ 3,5 млрд. Таким чином, резерви регулятора опустилися нижче рівня тримісячного імпорту – до $ 25,3 млрд.