У НАТО заявили про наявність розвідувальних звітів, які показують, як російські бот-акаунти у соціальних мережах зосередили свою діяльність на Каталонії під час референдуму. Про це пише El Pais.
Згідно зі звітом центру, з 1 березня до 31 серпня було зафіксовано 32 тисячі повідомлень від 11 600 користувачів із згадуваннями про НАТО та одну з прибалтійських республік або Польщу. Акаунти російською мовою були найбільш активними у публікації цих повідомлень про НАТО, і, за словами аналітиків цього центру, 70% з них були автоматизованими.
84% повідомлень російською мовою походять від фальшивих облікових записів або віддалено активізованих. З вересня ці самі мережі ділилися повідомленнями про Каталонію, що буде відображено в наступному звіті центру.
Традиційно схема розповсюдження фейкових новин починається з публікації інформації на пропагандистських сайтах Sputnik або RT. Так, наприклад, було з публікацією, що 12 країн підтримали появу нової каталонської держави.
Потім іде друга фаза – поширення цих новин через ботів у соціальних мережах. Аналітики центру НАТО вважають, що від 70% до 80% обсягу поширення інформації є результатом взаємодії цих ЗМІ та автоматизованих акаунтів.
Директор центру Яніс Сартс вважає, що російські мережі мали наміри не заохочувати незалежність Каталонії, а хотіли поглибити розбіжності і послабити ЄС і НАТО, до яких входить Іспанія.
"Я думаю, що це все більше спрямоване на створення хаосу. У цьому вони набагато кращі, ніж у досягненні певного результату, у створенні хаосу та проблемних ситуацій", – сказав він.
Як повідомлялося, уряд Іспанії проводить аналіз та намагається встановити, хто стоїть за кампанією дезінформації, орієнтованої на Каталонію, на тлі підозр, що можуть бути задіяні Росія та Венесуела. Додамо, що раніше Іспанія заявила про втручання хакерів з РФ у каталонську кризу.
Як повідомлялося, парламент Каталонії ухвалив резолюцію про незалежність від Іспанії, а Іспанський уряд оголосив про позачергове засідання Кабінету Міністрів після голосування парламенту Каталонії за незалежність. Згодом сенат Іспанії проголосував за активацію статті 155 Конституції країни, яка призупиняє автономію Каталонії та передбачає введення прямого управління в регіон. За активацію статті 155 Конституції проголосували 214 депутатів.