МЗС України висловило рішучий протест з приводу продовження російською судовою владою системного переслідування українських політичних в’язнів в Росії. Про це йдеться у заяві, якою відомство відреагувало на винесення обвинувального вердикту у справі громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.
«Сьогоднішнє неправомірне рішення було винесене після тривалого судового фарсу у справі українців та базувалося на безпідставних та сфабрикованих матеріалах слідства, які були отримані, в тому числі, внаслідок застосування до українців тортур та психологічного тиску. Цей вердикт ще раз підтвердив політичний характер справи проти українських громадян. На виправдувальний вердикт було марно сподіватися, оскільки його було прийнято під зовнішнім тиском з боку сторони обвинувачення, до уваги не бралися жодні беззаперечні докази непричетності українців до інкримінованих їм злочинів», – йдеться у повідомленні.
Крім того, МЗС України вимагає від російської сторони ще до вироку суду у справі українських політичних в’язнів припинити цей судовий фарс та забезпечити звільнення і безпечне негайне повернення Миколи Карпюка та Станіслава Клиха в Україну.
Нагадаємо, російська влада звинувачує лідера УНСО Миколу Карпюка і журналіста Станіслава Клиха в «участі в банді, вбивстві й замаху на вбивство російських військовослужбовців» під час Першої чеченської війни у 1994-1995 роках. Спецслужби РФ викрали Карпюка в березні 2014 року в Чернігівській області, а Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орел. Українці заперечують свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а зізнання були отримані російським слідством під тортурами.
У лютому російські правозахисники визнали Карпюка і Клиха політв’язнями і закликали негайно звільнити українців.
17 травня в Грозному під час засідання суду у справі українських політв’язнів Миколи Карпюка та Станіслава Клиха після завершення дебатів сторін українці виступили з останнім словом.
19 травня, у Верховному суді російської Чечні українцям Миколі Карпюку та Станіславу Клиху присяжні винесли обвинувальний вердикт: їх визнали винними в участі в бойових діях проти федеральних військ під час Чеченської війни взимку 1994-1995 років у складі підрозділу "Вікінг", загибелі й пораненнй кількох десятків російських солдатів.