Як повідомляє «КоммерсантЪ-Украина» з посиланням на власні джерела, основною метою її роботи стане оцінка дій співробітників правоохоронних органів, які порушують присягу і закони.
Питання про створення комісії МВС з моралі розглядалося на закритій колегії МВС у вівторок, 16 квітня. Комісія буде введена наказом міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка орієнтовно протягом найближчого місяця.
За інформацією видання, передбачається, що підрозділи комісії діятимуть не тільки в головному управлінні МВС, а й у кожному з обласних управлінь міністерства. Начальник комісії призначатиметься наказом міністра, а голови обласних її підрозділів – наказами керівників обласних управлінь МВС.
Основним завданням комісії стане оцінка некоректної поведінки співробітників міліції і порушення присяги.
"Відсутність реакції на злочин, рукоприкладство, порушення етичних норм, грубе поводження з затриманими громадянами, звернення до них на "ти", зарозуміла поведінка – все, аж до недбалого носіння форми, комісія буде оцінювати", – пояснило джерело в МВС. При цьому будуть розглядатися скарги, що надійшли з будь-яких джерел: від співробітників правоохоронних органів, самих затриманих або простих громадян.
Інформацію про створення подібного органу виданню підтвердив начальник центру громадських зв'язків МВС Володимир Поліщук.
За його словами, "до комісії увійдуть найбільш досвідчені і користуються авторитетом співробітники правоохоронних органів, представники ветеранських організацій МВС та громадських організацій". Він пояснив, що створення комісії викликано тим, що "навіть один-два випадки некоректної поведінки по відношенню до затриманих громадян або до учасників вуличних акцій негативно впливають на репутацію міністерства".
"Сьогодні співробітник міліції грубо розмовляє з затриманим, а завтра він вважатиме, що можна застосувати тортури, хоча ні те, ні інше абсолютно неприпустимо. Ми хочемо відсіяти негідних співробітників, поки вони ще не встигли накоїти великих бід, щоб у міністерстві залишилися лише люди, гідні носити погони", – заявив Поліщук.
За його словами, члени комісії працюватимуть на громадських засадах, а рішення комісії будуть носити рекомендаційний характер. Разом з тим Володимир Поліщук підкреслив, що "якщо комісія негативно оцінить поведінку того чи іншого працівника, це цілком може стати підставою для його звільнення з МВС".
Правозахисники поставилися до даної ініціативи скептично. "Безумовно, ми раді бачити спроби МВС поліпшити роботу своїх співробітників і посилити підзвітність, однак ми впевнені, що порушення прав людини з боку співробітників міліції, у тому числі тортури та інші види жорстокого поводження, будуть існувати, поки є безкарність за такі вчинки. Зараз ми бачимо, що численні скарги на протизаконні дії міліції не розслідуються належним чином. І навіть у тих випадках, коли є достатня кількість доказів застосування катувань, винних не залучають до відповідальності", – заявила виконавчий директор представництва Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.
На її думку, щоб вирішити проблему, необхідно створити незалежний та ефективний механізм з розслідування скарг на правопорушення з боку правоохоронних органів. "Разом з тим важливо, щоб такий механізм не мав функціональних зв'язків з МВС або прокуратурою і знаходився поза структурою МВС. І зараз ми бачимо можливості для роботи такого механізму в рамках Державного бюро розслідувань, створення якого передбачено новим Кримінальним процесуальним кодексом", – вважає Мазур.
Схожої думки дотримуються і в профільному комітеті Верховної ради. "Можна тільки вітати бажання МВС залучити до такої роботи представників громадських організацій, проте я категорично проти того, щоб цю комісію очолював співробітник міліції, інакше її існування не матиме сенсу", – зазначив голова парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан (фракція УДАР).