“У місті незвична тиша. Свята не відчувається”. Як на окупованих територіях пройшли “паради” 9 травня

9 Травня 2022, 22:41

Святкування "дня перемоги" 9 травня дуже символічне для російської вехгівки, бо це шлях висловити гордість за причетність до радянського минулого і нагадати про "правонаслідництво" перемог СРСР. Власне, через це для російських окупантів надзвичайно важливо показати причетність до російської реальності і тимчасово окуповані території України. При цьому пропагандисти не зважають на те, що їхні "безсмертні ходи" відбуваються у вщент зруйнованих містах.

Так, у Маріуполі окупанти “погрожували” зробити великий парад ще за кілька днів до 9 травня. Проте так званий голова так званого “ДНР” Пушилін повідомив, що в Маріуполі, як і в Донецьку, парадів та святкувань не буде у зв’язку із бойовими діями. 

Проте всупереч заявам, хода окупантів таки відбулась – по місту пронесли 300 метровий шматок тканини, забарвлений у кольори георгіївської стрічки. Як повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко, участь взяло небагато людей і всі здебільшого з Новоазовська та Донецька. Переважно це росіяни, але помічені й люди похилого віку. Маріупольців на вулицях не було, хіба поодинокі випадки, коли цивільні прийшли на обіцяну польову кухню.

На Херсонщині ситуація не відрізняється – як повідомляють місцеві медіа, у Новій Каховці на площі зібралося близько 30 людей, повідомляє “Нова Каховка.City”.

Біля Літнього театру збирались люди – теж тому, що росіяни обіцяли роздавати кашу і провести концерт. На площі військові роздають людям прапорці із російською символікою, а поодинокі громадяни – із георгіївськими стрічками.

“У Парку Слави біля пам’ятника героям Вітчизняної війни – вінки і квіти. Неподалік стоїть з десяток людей. Ніхто не розмовляє. Поодинокі перехожі підходять, кладуть квіти. Загалом у місті незвична тиша. Свята не відчувається”, – йдеться у репортажі місцевих журналістів.

Людей прийшло мало, за словами очевидців, і було складно знайти бажаючих, адже у місцевих Фейсбук-групах Нової Каховки російські боти поширювали розклад “святкувань” у коментарях під будь-якими оголошеннями та постами.

У Херсоні окупанти також провели ходу. Спільна риса всіх парадів – майже немає місцевих, недідомі люди, які погано орієнтуються в Херсоні. Як пише Кавун.City, близько 9.00 у Парку Слави побачили ексмера Херсона, який сьогодні займає пост окупаційного “очільника” Херсонщини Володимира Сальдо та його “заступника” Кирила Стремоусова. Всіх так званих “посадовців” оточувала охорона. 

Хоча людей на ходу зібралось чимало, про що свідчать і світлини – частина з них розмовляла з південноросійським акцентом, пишуть у Кавун.City. 

З місцевих груп та чатів відомо, що такі ж події відбувались і в Скадовську, Каховці, Генічеську. Місцеві зауважують, що багато “мітингарів” були з рюкзаками щоб “зразу по виконанню завдання їх ФСБшних замовників роз’їхатись в різні боки”.

За кілька днів до “дня перемоги” херсонці збирались на альтернативний мітинг на підтримку України, проте в результаті подія не відбулась через високу небезпеку обстрілів з боку окупантів. При цьому партизанська підтримка таки помітна на вулицях Херсона – сьогодні відбувається акція “Жовта стрічка”. На підтримку України люди розвішують жовті стрічки всюди, де можуть – на деревах, лавицях, під’їздах.

У Запорізькій області, в окупованому Бердянську, сьогодні також пройшов парад “безсмертного полку”, повідомляє Приморка.City. Місцеві повідомляли про багатьох переодягнених працівників виконкому.

Як пише місцеве видання, росіяни змогли зібрати на ”парад” лише 500 осіб, з яких 50 – нові працівники окупаційної мерії, а 450 тих, хто прийшов за польовою кухнею чи додатковою гуманітаркою. Крім того, місцеві мешканці пишуть, що на фотографіях ходи в Мелітополі та Бердянську можна помітити одні й ті ж обличчя.

Щодо тимчасово окупованих території Луганщини та Донеччини, телеграм-канали “ДНР/ЛНР” поширювали традиційну пропаганду про “вітання” місцевими своїх визволителів. Примітно, що на більшості відео мовці розповідають, як прийшли на парад підтримати російських військових, проте сам мітинг ніхто не показує.

(На фото невідомі "місцеві" розповідають, як прийшли відсвяткувати "день перемоги", в сюжеті лише кадри з їхніми коментарями)

Здебільшого всі “репортажі з місця подій” – поодинокі коментарі від невідомих, яких називають місцевими. Серед підписів – “Син військового міліції ЛНР із міста Щастя, семирічний Євгеній, розповів про своїх героїчних родичів”. Хлопчик на відео плаче, начебто через те, що його “дід воював за цю вітчизну”.

Як зазначається, Євгеній родом зі Щастя. Це місто, як і Станицю Луганську, ще на початку повномасштабного вторгнення майже знищили. 27 лютого голова ОДА Луганщини Сергій Гайдай повідомляв, що місто на межі гуманітарної катастрофи, майже всі цивільні будинки знищено. Дітей у своїх відео росіяни використовують часто – вони дарують квіти “ветеранам”, роздають примірники “Комсомольської правди”, коментують радість від “звільнення”.

Також в окупованому Старобільську на честь “дня перемоги та визволення” російські війська встановили “обеліск комсомольської слави”. Чому не пам'ятник солдату чи вічний вогонь, які були б логічними меморіалами на "день перемоги" – не пояснюють.

Місцями на відео з тимчасово окупованої Луганщини, які мали б показували велич парадів, помітно лише колони військових і кількох пенсіонерів у дворах міст.

Також на окупований Донбас з'їхались і російські політики з "єдіної росії" – у тг-каналах публікують відео із Віталієм Мілоновим, який роздає гуманітарку "біженцям з Попасної".

На Донеччині, у місті Волноваха, пропагандисти розвернули стометровий прапор росії – серед присутніх багато дітей. Зазначається, що подію організувами жителі російського Волгограда. Ймовірно, саме вони на ній присутні.

У Волноваху російські війська зайшли 11 березня, 12 березня очільник ОДА області Павло Кириленко заявив, що “Волновахи як міста з інфраструктурою більше не існує”

читати ще