Місцева влада закупила в РФ автобуси, тому що українські автобуси дорожчі від тих, в яких використовуються російські запчастини. Про це йдеться в заяві Міністерства освіти і науки України.
"Ні Міністерство освіти і науки, ні інші центральні органи виконавчої влади, ні наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» у 2016-му році не мають і не мали жодного відношення до закупівлі шкільних автобусів. Ці закупівлі здійснюються органами місцевої влади за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та відповідних видатків місцевих бюджетів. Саме органи місцевої влади провадять закупівлі шкільних автобусів, керуючись Законом України «Про публічні закупівлі» (набув чинності з 1 серпня 2016 року, до цього – керувалися Законом «Про державні закупівлі»), – йдеться у повідомленні.
Освітня субвенція, що надійшла до місцевих бюджетів в 2016 році на закупівлю шкільних автобусів, складає 600 млн грн. Місцеві влади мали докласти свої кошти і закупити необхідну кількість автобусів для школярів.
"Розуміючи етичну складову питання в контексті військової агресії Росії проти України, Міністерство освіти і науки України рекомендувало департаментам (управлінням) освіти і науки обласних державних адміністрацій (лист від 29 квітня 2016 р. № 1/9-218) під час проведення конкурсних торгів на закупівлю шкільних автобусів надавати перевагу транспортним засобам вітчизняного виробника", – сказано в тексті.
Водночас, Міносвіти звертає увагу, що за умовами конкурсних торгів, органи місцевої влади мають керуватися фактором відповідності технічним характеристикам та ціни при прийнятті остаточного рішення.
"Є автобуси, ціни на які на 100-300 тис грн. нижчі, ніж пропозиції інших виробників. При цьому, зростання ціни на деякі українські шкільні автобуси відбулося саме після закладення в державний бюджет субвенції на їхню закупівлю", – зазначають у Міносвіти.
МОН вивчає можливість звернення до компетентних органів щодо розгляду питання обґрунтованості ціни на українські шкільні автобуси.
"Оскільки шкільний автобус є товаром з обмеженим попитом, сайти офіційних виробників не вказують вартість одиниці продукції, а повідомляють про те, що вартість формується на момент тендеру", – додали в МОН.
Нагадаємо, раніше у ЗМІ з'явилася інформація, що Міністерство освіти України закупило у Росії 65 автобусів ПАЗ, які збирається використовувати як шкільні автобуси. За документами автобуси нібито зроблені в Харкові, але журналістам вдалося встановити, що транспортні засоби насправді вироблені в Російській Федерації на Павлівському автозаводі. Як зазначається, автобуси ввозять з Росії готовими на 95%. В Україні їм замінюють сидіння, прикріплюють ремені безпеки, встановлюють сигнальні маячки і кріплять новий логотип. Замість російського ПАЗ – українське ПАЗ «Мрія». Вартість кожного ПАЗа – понад 1 млн грн. При цьому на придбання російських автобусів Україна вже витратила 78 мільйонів гривень.