У Міненерго не вважають реекспорт російського газу з Європи шахрайством

1 Квітня 2013, 09:51

Про це пише газета «Коммерсантъ-Украина» з посилання на власні джерела в міністерстві.

"Ми не бачимо в цьому ніякого порушення закону. Газ переходить кордон і тут же повертається назад в Україну його новим власником", – говорить співрозмовник у відповідь на заяву глави "Газпрому" Олексія Міллера, що закупівлі Україною газу з Європи в реверсному режимі "нагадують шахрайські схеми", з якими "треба розбиратися".

За словами співрозмовника видання, це підтверджує, що ціна російського палива для України завищена, тому що газ "Газпрому", викуплений у Європі після перетину українського кордону, "обходиться" Нафтогазу "на 7% дешевше", ніж прямий імпорт з Росії.

Реверсний газ з Європи в січні коштував "Нафтогазу" $390 за 1 тис. кубометрів, у той час як ціна "Газпрому" – $406. Україна почала реверсні поставки з Польщі за контрактом з німецькою RWE в листопаді минулого року. Тоді українська влада заявляла, що газ закуповується за спотовими цінами, які значно нижчі за ціни "Газпрому", прив'язані до нафтового кошика. У листопаді-грудні 2012 року "Нафтогаз" закупив у RWE 52 млн 700 тис кубометрів і ще 46 млн 700 тис – в січні цього року.

Як відомо, раніше прем'єр-міністр Микола Азаров, перебуваючи у Будапешті, оголосив, що, крім Польщі, "Нафтогаз" починає реверсні поставки газу з Угорщини. Причому якщо обсяг поставок з Польщі в цьому році складе близько 600 млн кубометрів, то з Угорщини може досягти 4,2 млрд кубометрів, говорять в Міненерго. У сукупності мова може йти про 5 млрд кубометрів, що становить 12% від контрактних зобов'язань "Нафтогазу" перед "Газпромом" за take-or-pay і 20% від фактичних обсягів, куплених українською компанією в Росії за минулий рік. "Нафтогаз" за 2012 недобрав у "Газпрому" близько 16 млрд кубометрів газу. Російська монополія пред'явила штрафні санкції на $7 млрд, але "Нафтогаз" їх не визнав.

"Нафтогаз" допомагає європейцям виконати умови take-or-pay за контрактами з "Газпромом", не звертаючи уваги на такі ж умови російсько-українського контракту", – говорить глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Але схема законна.

"Права "Газпрому" на транспортований газ закінчуються якраз на прикордонних газовимірювальних станціях, де російський газ переходить у власність європейської компанії. Оскільки в Євросоюзі дозволений реекспорт газу, що враховується і в європейських контрактах "Газпрому", новий власник має повне право продати газ в будь-яку країну, включаючи Україну", – пояснює експерт.

Керуючий партнер AstapovLawyers Андрій Астапов відзначає, що за українськими законами дії "Нафтогазу" цілком коректні. "Сумнівно також, щоб угорська сторона погодилась на існуючу схему поставок, якщо б вона порушувала місцеві закони", – говорить юрист.

Нагадаємо, наразі Україна поставляє газ з Європи в рамках контракту з RWE через територію Польщі в реверсному режимі. У першому кварталі поточного року український газовий холдинг планує почати поставки газу з Європи через територію Словаччини та Угорщини.

Заступник голови правління "Нафтогаз України" Вадим Чупрун заявляв, що обсяги та умови поставок газу, який надходить в Україну з Європи у реверсному режимі, регулюватимуться щорічними контрактами.

Як відомо, за підсумками 2012 року Україна скоротила імпорт газу порівняно з 2011 роком на 26,5% – до 32,939 млрд куб. м.