У Маріуполі етнічні поляки просять Польщу про евакуацію

3 Лютого 2015, 23:35

Польський уряд вивчає можливість евакуації етнічних поляків з Маріуполя. Останні звернулись з проханням про репатріацію слідом за поляками Донецька. Місто уже відвідав віце-консул Якоб Ковалевський. Про це розповів голова польсько-українського товариства культури у Маріуполі Андрій Івашко.

Станом на початок лютого про намір залишити місто заявили 70 польських сімей, загалом біля сотні осіб.

"Йдеться про жінок з малолітніми дітьми та пенсіонерів. Це ті люди, яким не було куди їхати, які не мають знайомих та близьких у безпечних регіонах", – наголосив Івашко.

Згідно з переписом населення 1997 року, у Маріуполі мешкає дев'ять сотень осіб, які ідентифікували себе як поляки. Активними членами польського товариства, які культивують традиції, знають чи намагаються вчити польську мову, є близько 120-ти осіб. 30 із них мають "Карту поляка", інші – у процесі її отримання.

Повідомляється, що Маріуполь відвідав польський віце-консул Якоб Королевський. Дипломатичний представник провів переговори з польською громадою та оглянув місця руйнувань від обстрілів. Про ситуацію віце-консул має доповісти у міністерство закордонних справ Польщі. Відтак уже уряд вирішуватиме, чи проводити чергову евакуацію.

"Конкретні дати ще ніхто не називає, списки теж закриті – все заради безпеки людей", – уточнює Андрій Івашко.

У випадку позитивного рішення уряду ця хвиля евакуації поляків з України стане другою.

Нагадаємо, раніше Польща вивезла 178 громадян України – етнічних поляків з Донецька та Луганська. Про дату виїзду з регіону донбаські поляки дізналися за два дні до відправлення.

За інформацією МЗС Польщі, донецькі репатріанти розмістилися у Центрі Caritas Вармінсько-Мазурецького воєводства. Українські громадяни проходять програму адаптації, вивчають польську мову, звичаї, забезпечені харчуванням та медичним обслуговуванням. Уже будучи у Польщі, 64 переселенці з двох сотень евакуйованих отримали "Карту поляка" – документ, який дозволяє легально перебувати на території країни, працювати і мати соціально-медичне забезпечення. Власники карти також мають право подавати заяву на постійне місце проживання.

Як відомо, 24 січня терористи обстріляли Маріуполь. Обстріл кваліфікували як теракт. Загинув 31 мирний житель. Більше ста людей отримали поранення.