У Литві пообіцяли перевірити закупівлі держкомпанією газу у “людей Путіна”

24 Квітня 2019, 14:50

У Литві член парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Лаурінас Касчюнас пообіцяв перевірити рішення державної компанії Lietuvos energija про закупівлі скрапленого природного газу у російської компанії "Новатек". Про це повідомляє 15min.lt.

 

Так, експерти і деякі члени Сейму називають рішення про купівлю СПГ з Росії помилкою, адже таким чином компанії допомагають російським олігархам обходити санкції США. 

 

За словами Касчюнаса, російський "Новатек", який через посередників продає газ Литві, намагається повернутися на міжнародний ринок.

 

Зокрема, агентство Reuters оголосило в середу, що державна компанія Lietuvos Energijos Tiekimas (LET) закуповує газ у "Новатек". Повідомлялося, що в Клайпеду прибули три судна з російським СПГ, два з яких були замовлені литовським заводом добрив Achema, а другий – державною Lietuvos Energija. Усі судна прибули з порту Висоцьк у Балтійському морі.

 

Виявилося, що Литва купувала газ через посередників з новоствореного російського СПГ-терміналу, побудованого "Новатеком" разом з "Газпромбанком".

 

Водночас агентство Reuters встановило, що Литва є принаймні одним з найбільших покупців російського СПГ. З 31 березня по 16 квітня "Новатек" завантажив сім суден СПГ. Три з них були придбані Литвою. Основним акціонером "Новатек" є Лєонід Міхєльсон, який не підлягає санкціям. Однак другий акціонер, Ґєннадій Тімченко , увійшов до американського списку санкцій  2014 року. Тімченко, чиї активи оцінюються в 20,3 млрд дол., вважається одним з найближчих друзів президента Путіна.

 

"Звичайно, Achema може закуповувати газ, де хоче, однак у мене виникає питання, чи дійсно державна компанія повинна закуповувати СПГ у людей найближчого кола Путіна? Ми повинні обговорити, чи не допомагаємо ми російським олігархам обійти санкції, чи не фінансуємо ми будівництво терміналів СПГ в Росії, закуповуючи газ. Усе це я оцінюю негативно і спробую з'ясувати, хто за цим стоїть", – зауважив Касчюнас.

 

Раніше прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький прирівняв купівлю російського газу з купівленю зброї у президента Росії Владіміра Путіна.