У Львові відкриється виставка панорамних фото війни

15 Березня 2024, 09:36

Київ. Фото тут і далі: Дмитро Малишев

19 березня у львівському Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» відкриється імерсивний виставковий проєкт «Тут був мій дім» з найбільшої колекції панорамних фото війни проєкту «360war.in.ua». Це перший та найбільший в Україні проєкт цифрової фіксації наслідків російської агресії у форматі панорамної фотографії та віртуальної реальності.

До початку повномасштабного російського вторгнення фотограф Дмитро Малишев знімав Україну для сервісів Google Street View та «Virtual Ukraine». В березні 2024 р., коли хвилі російського наступу діставали до Києва, Дмитра запросив до проєкту його автор та керівник Тарас Волянюк, який зрозумів, що треба фіксувати жахіття, котрі приніс з собою ворог. Тарас взяв на себе за керування проєктом і його представлення й оформлення. Дмитро почав створювати фотоконтент. Під час звільнення Київщини вони працювали у Гостомелі, Ірпені, Бучі, Бородянці. Потім були Чернігівщина, Харківщина, Херсонщина, Миколаївщина, Донеччина. Зафіксовані наслідки ракетних обстрілів в Умані та Львові. Спочатку команда хотіла використовувати панорами в дипломатії, показувати їх іноземцям, впливати на допомогу Україні, потім же вони зрозуміли, що треба показати це й українцям, «які теж можуть бути дипломатами й показувати людям за кордоном, як виглядає сьогодні їхня Батьківщина», за словами Тараса Волянюка. Він так розповідає про цей проєкт: «Це — не блокбастер, не екшн, не репортаж з місця подій. Це фотографії, які треба розглядати через нескінченність деталей. Тому так важливий текстовий супровід фото, який зробила наша головна редакторка Ірина Клачек — він має бути беземоційний, фактологічний, а це дуже складно зробити, коли бачиш ці фото».

Гостомель

Фотограф Дмитро Малишев так пояснює ідею виставки: «Коли світлину робить класичний репортажний фотограф, він може обрати ракурс, освітлення, фокус, вирішує, що буде в кадрі, а що залишиться непобаченим, він може емоційно вибудувати кадр. Панорамні фото не мають меж, вони охоплюють все навколо, таким, яким воно є. Тому по-справжньому унікальними вийшли фото знищеного літака АН-225 «Мрія»  — саме через можливість показати масштабність того, що відбулося».

Команда виставки продемонструє наслідки російського вторгнення в Україну в форматі VR та панорамної фотографії «на 360 градусів».  Уперше в Україні буде представлено панорамну фотографію як поєднання формату віртуальної реальності та класичної фотографії. Уже зараз можна онлайн подивитись найбільшу в країні колекцію такого формату фотографій — понад 1620 світлин з майже 250 локацій у 39 населених пунктах Київщини, Харківщини, Миколаївщини, Херсонщини та інших регіонів. Серед них — унікальні панорамні зображення зовні й всередині найбільшого в світі літака АН-225 «Мрія». Візуальний вигляд усієї експозиції може здаватися моментами химерним, моментами сюрреалістичним, але — це реальні фотознімки, з реальних місць, де вирувало життя та формувалася історія українців. Виставка «Тут був мій дім» у львівському Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» триватиме з 19 березня до 17 квітня.

Ізюм

Директорка центру та кураторка виставки Ангеліна Єфименко розповідає про те, що сама експозиція буде організована доволі незвично. QR-коди біля світлин, за якими можна побачити цифрову панораму на сайті, та можливість роздивитися фото у VR-окулярах — очікуване від такого формату виставки. Але, окрім цього, на глядачів чекають три дуже різних поверхи експозиції, на кожному з яких — окремий етап. Перший нагадує загальну хронологію вторгнення, його глобальні наслідки — втрату домівок, еміграцію, вплив на світ. Другий поверх розповідає про руйнацію життя — важливих для кожної людини місць: улюблені парки, дитячі садочки, школи, будинки культури, суспільні простори. Окрема частина виставки буде присвячена «Мрії» — інженерному і культурному надбанню українців. Третій поверх розповідає, мабуть, найемоційнішу історію — втраченого будинку, квартири, житла. Панорами, зроблені з середини знищених осель, занурюють глядача в цей трагічний для вже мільйонів українців досвід.

Відкриття: 19 березня о 17:00, вхід вільний.

Виставка триватиме з 19 березня до 17 квітня.

Розклад: з вівторка до неділі з 12:00 по 20:00.

Вхід: в день відкриття вхід безкоштовний,
в інші дні — за внесок від 200 грн на подальший розвиток проєкту.