З 29 вересня по 1 жовтня у Львові, напередодні Дня архітектора, проходитиме V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтва ВЕЖА. Серед заходів фестивалю: лекції та воркшопи, презентації нових українських об’єктів, екскурсії та пленери, нетворкінг і дискусії. На ВЕЖІ три головних локації: Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА», Свірзький замок, спортивно-розважальний центр Leoland. Організатори фестивалю описують ВЕЖУ як головний щорічний захід української архітектури, який буде цікавий не тільки архітекторам.
Лейтмотив ВЕЖІ 2023 — «Час України». Це означає фокус на вікні можливостей, яке відкрилося зараз для України в світі — не тільки отримати допомогу й підтримку від інших країн, але й показати світові своє найцінніше — талановитих людей. На фестивалі важливими гостями будуть саме українські архітектори й архітекторки, які найяскравіше презентують Україну в світі. Одна з них — власниця і архітекторка архітектурного бюро С.Бабушкіна, голова дисциплінарної комісії АП НСАУ, архітекторка у МАНУ Катерина Романенко. Бюро С.Бабушкіна разом з Норманом Фостером проєктувало реконструкцію Європейської площі в Києві. Також вкотре на фестиваль завітає засновниця власної архітектурно-проєктної групи, заступниця голови архітектурної палати НСАУ Анна Кирій, яка розкаже про перше для України з 2014 року представлення на Венеційській архітектурній бієнале.
Інші архітектори, які працюють в Україні, традиційно презентують найцікавіше з об’єктів, які, попри вторгнення, все одно зводяться в різних містах держави: Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, обговорять повоєнну відбудову й збереження архітектурної спадщини.
Також фестиваль відвідають іноземні учасники. Цього року на фестиваль запрошена дуже потужна за іменами когорта архітекторів і митців:
- Александр Яніцький (Alek Janicki) — польский митець, який, серед іншого, зробив інсталяцію-перформанс Black Satori («Чорне дзеркало») в Свіржі в межах Вроцлавського бієнале 2023;
- Пьотр Кухач (Piotr Chuchacz) — відомий польський архітектор, який до кінця 2022 року очолював Палату архітекторів Польщі, тому особисто зустрічав українських біженців-архітекторів і допомагав їм залишатися корисними в професії;
- Фабіо Гріллі — італійський архітектор, старший менеджер з проєктування у EMMAR (Дубаї, ОАЕ) — найбільшої девелоперської компанії всього арабського світу.
Відвідати фестиваль ВЕЖА можна буде безкоштовно, якщо зареєструватися до 20 вересня включно. Але на кожну подію треба реєструватися окремо — деякі форми вже відкриті, а слідкувати за початком реєстрації на всі події організатори радять на сайті фестивалю. Серед іншого, радять звернути увагу на воркшоп «Зелені легені Львова», який відбудеться 26-28 вересня — до початку фестивалю. Його ідейником є Андрій Ігнатюк (керівник архітектурно-проєктної компанії «5f studio»), а кураторкою — Соломія Коник-Щегольська. Одним з т’юторів буде Мартен Дюплант’є — архітектор й урбаніст, президент Асоціації Architecture et Maîtres d’Ouvrage (Париж, Франція). А також на низку екскурсій по цікавих об’єктах, серед яких: логістичний комплекс «Львівський порт», унікальний проєкт з ревіталізації — Арт-центр «Фабрика повидла», храм Згромадження отців оріоністів, який спроектував Маріо Ботта — тут також пройде воркшоп з архітектурної фотографії від відомого німецького фотографа Йохана Зердуна (Yohan Zerdoun).