«Задля того, аби віддати належне справжнім Героям України, які своєю мужністю та відвагою довели любов до рідного краю, відбудеться передача нагороди, яка чекала на свого власника довгі 62 роки», – сказано у повідомленні.
Відповідно до «Наказу частина 2/5» Головного Командира УПА від 30 липня 1950 року міський голова Андрій Садовий від імені громади Львова передасть нагороду Срібний Хрест Заслуги УПА Вірі Іванівні Філяк-Крокіс (псевдонім – «Реня»).
Як розповідає Тарас Возняк, дослідник-фалерист Віталій Манзуренко знайшов у архівах наказ Командира УПА, де між інших йшлося про те, що на основі рішення Української Головної Визвольної Ради від 25 липня 1950 року Срібним Хрестом Заслуги УПА було нагороджено «Реню».
«Під час визвольних змагань, з відомих причин, ця нагорода не могла бути вручена. Тоді, коли йшла підпільна боротьба з сталінським окупаційним режимом, це було вкрай небезпечно – практично неможливо. Нагороджуваному тільки зачитували наказ. Інколи видавали виписку з нього», – зазначив Возняк.
Тому, відповідно до наказу Командира УПА від 30 липня 1950 року, вже 2012 року було виготовлено саму нагороду для того, щоб повернути її Вірі Філяк-Крокіс.
До виготовлення нагороди приступили місяць тому, сама ж ідея зародилась ще рік тому. Автори-ювеліри копії нагороди – Андрій Олійник та Річард Вільчинський. Для відтворення використано оригінал нагороди, що зберігається в Історичному музеї.
Як розповідає Тарас Возняк, подібні нагороди мають ще 2 жінки, одна з яких мешкає в Америці, інша – в Німеччині. Золотий Хрест Бойової Заслуги має ще Полковник УПА Василь Левкович.
Як розповідає заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів, копію зроблено відповідно до оригіналу, зі справжнього срібла. «Також виткано червоно-чорну стрічку за взірцем», – додав він.
Нагороду виготовили за сприяння директора Львівського історичного музею Богдана Чайковського, редактора Незалежного культурологічного журналу «Ї» Тараса Возняка та міського голови Львова Андрія Садового.