У Києві почалися зйомки документального фільму «Депортація 44-46» про примусове виселення українців у 1944-46 роках із етнічних українських територій, розташованих у сучасній Польщі. Режисерка фільму – Олеся Моргунець-Ісаєнко, автор сценарію – Тарас Лазер, виробництво – кінокомпанія «УМ-Груп». Проект стрічки став переможцем дванадцятого конкурсного відбору Держкіно й отримав фінансування в розмірі 4,1 млн грн.
Тут і далі кадри зі знімального майданчика
«Фільм присвячений примусовому виселенню українського населення з територій, які розташовані в сучасній Польщі. Ці етнографічні та географічні регіони називаються Холмщина, Надсяння, Підляшшя та Лемківщина. Звідси за період з 1944 до 1946 року депортували понад 480 тис. українців. Виселення проводилося руками встановленої Сталіним комуністичної влади Польщі за так званою угодою про евакуацію українського населення. В угоді сказано, що переселення відбувається «на основі повної добровільності». У 1944 році, особливо на території Холмщини, відбувалися масові напади польських підпільників на цивільне населення. Українці не витримували і від безвиході подавали заяви на виїзд. Але з півмільйона депортованих таких «добровільних» заяв було заледве 20 тисяч. Решту виселили примусово. Все це робив підконтрольний Москві комуністичний уряд на чолі з Едвардом Осубкою-Моравським», – розповів у коментарі Тижню Тарас Лазер.
У фільмі буде використано тогочасну хроніку, продемонстровано історичні фотографії, мапи, а також показано історію однієї з депортованих, яку через 20 років після виселення затримав КДБ за поширення правдивої інформації про примусовий характер переселення. Роль депортованої зіграє Лариса Руснак, роль кадебістки – Ірина Лазер.
«Депортованих перевозили в жахливих умовах, у вагонах разом із худобою, місяцями тримали на станціях. Розвозили їх на Південь та Схід України, в степи, щоб максимально розпорошити. Все це відбувалося зі згоди так званих західних партнерів, зокрема, це обговорили Черчіль, Рузвельт і Сталін. Також ми включили у фільм слухання в британському парламенті, де згадуються ці події. Абсолютно правильно і важливо, що ми знаємо і поширюємо інформацію про депортацію кримських татар, водночас майже забуто, що в ці самі роки українців у жахливих умовах вивозили із земель, де вони жили тисячоліттями», – каже автор сценарію.
Науковий консультант картини – історик Роман Кабачій, який нещодавно видав книгу «Вигнані на степи», присвячену депортації українців. Крім того, сценарій рецензували із польського боку професор Жешувського університету Ян Пісулінський, а з українського – професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Сергійчук.
Прокат фільму запланований на 2021 рік. Фоторепортаж зі зйомок дивіться за посиланням.