У середу, 20 вересня, в аеропорту "Київ" (колишня назва "Жуляни") затримали громадянина Узбекистану Нарзулло Ахунжонова (Охужонова) разом із дружиною та п'ятьма неповнолітніми дітьми. Про це повідомила Українська гельсінська спілка з прав людини.
Як зазначають правозахисники, Ахунжонов прилетів з Туреччини, де він мав статус біженця. Однак через замах на власне життя та постійне переслідування членів сім'ї він вирішив залишити цю країну.
"У процесі перевірки документів виявилося, що громадянин Узбекистану потрапив у базу Інтерполу та оголошений у розшук. Причина – справа 2009 року про шахрайство на суму 2000 дол. США. Однак справжня підстава – професійна журналістська діяльність. Ахунжонов писав статті про злочини влади на батьківщині", – повідомляють в УГСПЛ.
Правозахисники повідомили, що в приміщенні аеропорту Ахунжонов написав заяву про отримання статусу біженця, оскільки мав усі необхідні документи, однак статус цього звернення поки не відомий.
Зараз Ахунжонов, за даними УГСПЛ, перебуває в ізоляторі тимчасового утримання в Києві та очікує на обрання запобіжного заходу, вирішується питання щодо його екстрадиції до Узбекистану.
Нагадаємо, в лютому 2017 року в Узбекистані вийшов на волю після майже 18-річного ув'язнення журналіст Мухаммад Бекжанов.
"Мухаммад Бекжанов майже 18 років страждав за те, що скористався своїм правом на свободу друку", – заявив керуючий справами правозахисної організації "Репортери без кордонів" Крістіан Мір, який назвав звільнення журналіста "сигналом того, що тиск на авторитарні режими рано чи пізно принесе плоди". "Репортери без кордонів" в 2013 році удостоїли Мухаммада Бекжанова, який перебував тоді в ув'язненні, звання "Журналіст року".
У перші роки незалежності Узбекистану Бекжанов обіймав посаду головного редактора впливової опозиційної газети "Ерк" ("Свобода"). Журналіст був змушений покинути країну після того, як в 1994 році видання було заборонено. У 1999 році уряд Узбекистану звинуватив опозицію в організації вибухів у Ташкенті. Бекжанова заарештували на території України і екстрадували на батьківщину, де, як вважають правозахисники, під тортурами він був змушений підписати зізнання. Між тим ще в грудні 62-річний Бекжанов перебував у штрафному ізоляторі, через що йому було відмовлено в побаченні з родичами. Крім Бекжанова, в Узбекистані за свою діяльність засуджені щонайменше дев'ятеро журналістів, вважають "Репортери без кордонів". Організація називає умови ув'язнення в узбецьких тюрмах "нелюдськими".