Головною темою виставки стане множинність досвідів, які ми проживаємо від час війни і які в сумі створюють тканину сучасного українського суспільства. В наративах війни роль дітей часто зводиться до жертв або героїв. Однак жодна з цих перспектив не пояснює, яким є їхнє щоденне життя – спілкування в сім’ї та з друзями, навчання, рутина. Врешті, й діти мають дуже різний досвід – від життя на прифронтових територіях та переміщення всередині країни або за кордон до депортацій та перебування в окупації.
Директорка Музею воєнного дитинства в Україні Світлана Осіпчук так характеризує цей проєкт: “Цією виставкою ми хочемо почати шукати спільний, інклюзивний наратив війни, який би включав досвіди різних груп суспільства, де кожен може висловитися, знаючи, що їхній досвід буде сприйнятий. Наразі наша задача – включити перспективу дітей в ширше бачення цієї війни і надати їй публічний майданчик. Показати дітей не лише як жертв війни, але й як активних дієвців та дієвиць в надскладних умовах”.
Виставка має на меті створити простір, у якому споглядання може бути спокійним та чутливим, а досвід іншого сприймається з повагою. Зібрані дитячі свідчення покликані допомогти краще усвідомити пережите іншими людьми, які живуть поруч з нами.
Нагадаємо, що Музей воєнного дитинства – міжнародний музей, що документує досвід людей, на дитинство яких вплинула війна. В Україні Музей збирає історії дітей та пов’язані з ними особисті речі, які складають колекцію музею та експонуються на виставках в різних містах України та за кордоном. Музей працює, щоб зафіксувати дитячий досвід проживання війни, допомогти дітям впоратися з наслідками війни через можливість поділитися своєю історією, а також підвищувати чутливість різних спільнот в Україні до досвіду один одного.
В Україні Музей почав свою дослідницьку роботу у 2018 році, документуючи історії дітей з прифронтових територій в Донецькій та Луганській областях. У 2020 році відкрився офіс Музею в Києві. У липні 2021 року відбулася перша виставка в Києві, а у січні-лютому 2022 її експонували в Херсоні. Через повномасштабне вторгнення РФ майбутні заплановані виставки на півдні України довелося скасувати. Цього літа Музей представить у Києві вже розширену колекцію, куди увійдуть історії дітей з усієї України, а також тих, хто вимушено опинилися за кордоном.
Виставка триватиме з 30 травня до 28 липня;
Локація: Національний Музей Тараса Шевченка, Бульвар Тараса Шевченка 12, Київ
Вхід безкоштовний