У Києві презентують проєкт «Спадщина В’ячеслава Липинського»

15 Квітня 2024, 10:51

17 квітня — день народження ідеолога українського консерватизму В’ячеслава Липинського. У київській книгарні «Є» відбудеться презентація проєкту видання його спадщини. Дослідниця життя та творчості Липинського Тетяна Осташко і директорка видавництва «Темпора» Юлія Олійник обговорять державницькі ідеї, народжені в передреволюційну добу та розгорнуті у струнку теоретичну концепцію майбутнього розвитку української держави після поразки Українських національно-визвольних змагань у 1917–1921 років.


«Спадщина В’ячеслава Липинського» — це найповніше видання історичних студій, суспільно-політичних творів, епістолярію та щоденників ученого. У видавництві «Темпора» нещодавно побачили світ:

  • «Том IV. Україна на переломі 1657–1659: Замітки до історії українського державного будівництва в ХVІІ-ім століттю»
  • «Том XVI. Листи Т — Ч.»
  • «Том XVII. Листи Ш — Я.»

Буде нагода поговорити і про «Україну В’ячеслава Липинського» Тетяни Осташко — найповнішу біографію Липинського.

Враховуючи значний інтерес до постаті Липинського та його наукової та архівної спадщини, видавництво «Темпора», яке протягом 2010–2017 років видало п’ять книжок наукового збірника «В’ячеслав Липинський та його доба», запропонувало Юрію Терещенку як відповідальному редактору та Тетяні Осташко як упорядниці серії розпочати підготовку найбільш повного видання творів, листування та щоденників ученого.

Читайте також: Паралелі, що перетнулися: ранні українські модерністи і В’ячеслав Липинський

Із надзвичайно багатої творчої спадщини видатного українського вченого, політичного діяча, публіциста, теоретика вітчизняного консерватизму, основоположника державницького напряму в українській політичній думці В’ячеслава Липинського українська історіографія акцептувала насамперед інтерпретації його політологічних та історичних досліджень. Украй важливим є безпосереднє ознайомлення сучасників із його працями, які стали невичерпним джерелом творчого оновлення особистості й суспільства, віри в державну самостійність України. Саме цією метою керувалися ініціатори 20-томного видання «Спадщина В’ячеслава Липинського». Видання заплановане в чотирьох серіях «Історичні студії та монографії», «Суспільно-політичні твори», «Листування» та «Щоденники». Поряд із двома найважливішими працями вченого «Україна на переломі» та «Листи до братів-хліборобів», які публікували переважно за межами України незначним накладом, а також частинами в науковому збірнику «В’ячеслав Липинський та його доба», читачеві будуть запропоновані всі відомі на сьогоднішній день наукові та суспільно-політичні праці мислителя. Буде видана його епістолярна спадщина, яку суттєво доповнять нововиявлені документи, а також щоденники.

Читайте також: Україна В’ячеслава Липинського

Публікація здійснюється під егідою Центру вивчення українського консерватизму ім. В. Липинського і Східноєвропейського дослідного інституту ім. В. К. Липинського у Філадельфії. До редакційної колегії проєкту, яку очолює доктор історичних наук професор Юрій Терещенко, увійшли науковці України, які вже мають значний науковий досвід вивчення та видання творчої спадщини В’ячеслава Липинського. Реалізація проєкту передбачає додаткові дослідження документів та наукове опрацювання довідкового апарату, а також переклад польськомовних текстів. Тому публікація томів відбуватиметься без збереження порядкових номерів томів, а буде залежати виключно від ступеня їхньої підготовки до друку.