Ярослав Тинченко історик і журналіст, заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею України

У Києві презентовано 1-й том «Книги пам’яті військовослужбовців Збройних Сил України»

Суспільство
23 Серпня 2016, 20:17

Згідно умов Міністерства оборони України (а саме воно було замовником цього видання), книга побудована за географічним принципом. Біографії загиблих (лише військовослужбовці Збройних Сил України) скомпоновані по областях. До 1-го тому увійшли дані про полеглих вояків з Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Закарпатської областей. Планується також видання 2-го та 3-го томів «Книги пам`яті».

У роботі над проектом брали участь працівники Національного військово-історичного музею України та автори сайту «Книга пам`яті полеглих за Україну». Авторський колектив сподівається, що найближчим часом вдасться підготувати до друку та видати інше видання – де б загиблі розміщувались за хронологією, і були вміщені дані про втрати всіх військових формувань: Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, батальйонів Міністерства внутрішніх справ та добровольчих підрозділів.

У презентації видання взяли участь заступник Міністра оборони України з питань євроінтеграції Ігор Долгов та інші представники військового відомства. Були також капелан 30-ї окремої механізованої бригади отець Сергій та батьки загиблих, які поділились спогадами про загиблих, чиї фотографії та біографії опубліковані у 1-му томі.

Серед інших, на презентації була мама капітана 30-ї окремої механізованої бригади Артема Абрамовича, який героїчно загинув у серпні 2014 року у двобою з російськими танками, і пам'яті якого у музею присвячено окрему вітрину.

Читати також: Танковий таран старшого лейтенанта Абрамовича

Разом з військовою формою та знаками Артема – каски офіцерів та сержантів його частини, що загинули в районі с. Степанівка під час вторгнення російських регулярних військ.

Читати також: Маринівка: стратегічна помилка з фатальними наслідками

До дня презентації «Книги пам'яті військовослужбовців Збройних Сил України» співробітниками музею було значно оновлено постійно діючу експозицію, присвячену війні на сході нашої держави.  Передусім, з`явилась вітрина, присвячена командиру 51-ї окремої механізованої бригади Павлу Васильовичу Пивоваренку. Він геройські загинув під виходу з т.зв. Іловайського котла, але був ідентифікований лише в останній час. Під час перепоховання полковника офіцери управління Цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України виявили у Запоріжжі речі, в яких той був у день загиблих. Тепер бронежилет та каска комбрига – на постійному зберіганні у музеї.

 Читати також: "Комбриг не вийшов з боандир 51-ої бригади

Окрема вітрина присвячена останнім боям у промзоні Авдіївки влітку 2016 року. У цих боях особливо відзначився 122-й батальйон 81-ї окремої аеромобільної бригади Збройних Сил України. На жаль, деякі бійці у цих боях загинули. Родини Володимира Сергєєва та Тараса Новосьолова передали до музею речі вояків, які відтепер будуть в постійно діючій експозиції.

 Звісно, в експозиції чимало місця відведено і для речей живих героїв, що продовжують працювати на користь нашій країні. Приміром, в одній з вітрин виставлено речі та фотографії Євгена Жукова («Позивний Маршал») – офіцера 79-ї окремої аеромобільної бригади, який восени 2014 року відзначився під час боїв за донецький аеропорт. Нині він – начальник Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Герой України майор Євген Межевікін з «Книгою пам`яті» у руках 

Поруч з речами «Маршала» — робота митця-слюсара з Сєверодонецька Олександра Моїсеєнка – вежа донецького аеропорту з використаних гільз. Патріот з Луганщини виконує різні роботи з гільз та іншого «бойового заліза». Більшість з них присвячена війні на Донбасі.

В експозиції музею планується проводити інші заходи, присвячені пам`яті загиблих. Що ж до самої «Книги пам`яті», то вона, згідно рішення Міністерства оборони України, буде надаватись родинам загиблих безкоштовно. Планується також презентація 1-го тому видання у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській та Закарпатській областях