У КСУ заявили, що законних підстав відсторонити Тупицького немає

28 Грудня 2020, 18:09

Відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького суперечитиме Конституції. Про це заявили в КСУ, повідомляється на сторінці суду у Facebook у понеділок, 28 грудня.

 

Зазначається, що згідно з частиною першою статті 149-1 Конституції повноваження судді КСУ припиняються у разі:

 

  1. закінчення строку його повноважень;
  2. досягнення ним сімдесяти років;
  3. припинення громадянства України або набуття ним громадянства іншої держави;
  4. набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
  5. набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення ним злочину;
  6. смерті судді КСУ.

 

Відповідно до частини другої статті 149-1 Конституції підставами для звільнення судді КСУ з посади є:

 

  1. неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
  2. порушення ним вимог щодо несумісності;
  3. вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Суду або виявило його невідповідність займаній посаді;
  4. подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

 

Інших підстав для припинення повноважень судді КСУ або для звільнення його з посади Основний Закон не містить.

 

Рішення про звільнення судді КСУ з посади з підстав, визначених частиною другою статті 149-1 Конституції, ухвалюється виключно КСУ, і жоден інший орган чи посадова особа не можуть ухвалити таке рішення замість нього. Для рішення про звільнення судді КСУ з посади необхідно щонайменше 12 голосів суддів.

 

«Вирішення питання про відсторонення від посади судді Конституційного Суду України, Голови Суду та його заступника відповідно до положень частини другої статті 154 КПК України, на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження суперечитиме статті 149-1 Конституції України», – йдеться в повідомленні.

 

Представник президента в КСУ Федір Веніславський у коментарі LIGA.net повідомив, що Офіс генпрокурора  має право клопотати перед президентом Володимиром Зеленським про відсторонення Тупицького, і глава держави може задовольнити це клопотання. За його словами, в Кримінально-процесуальному кодексі є пункт, який надає ОГП можливість подавати клопотання президенту про відсторонення осіб, призначених ним же.

 

У КСУ зазначають, що положення КПК не можуть бути застосовані до тих суддів, які призначалися президентом, бо інакше можна стверджувати про нерівний правовий статус суддів КСУ.

 

Нагадаємо, 28 грудня стало відомо, що голові КСУ Олександру Тупицькому повідомили про підозру. Повідомлення про підозру відправили поштою, оскільки Тупицький не з’явився на виклик до Офісу генпрокурора.

 

Президентові Володимиру Зеленському відправили клопотання про відсторонення Тупицького від посади судді КСУ на два місяці.

 

Тупицького підозрюють у впливі на свідка шляхом підкупу, а також в наданні завідомо неправдивих свідчень (ст. 386 та ч.2 ст. 384 КК України). Повідомлялося, що Тупицький тричі протягом 2018-2019 років надав слідчому Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури завідомо неправдиві свідчення, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, щодо особливо тяжкого злочину, пов’язаного із протиправним заволодінням майновими активами ВАТ «Зуївський енергомеханічний завод» на Донеччині.