ЄС вперше отримав уніфіковані Стратегічні рамки для цієї ключової сфери своєї політики і такий далекосяжний план дій щодо їхнього виконання.
«Права людини є одним із моїх головних пріоритетів та червоною ниткою, що проходить крізь усе, що ми робимо у закордонній політиці. Ухвалюючи цей всебічний пакет документів, ми хотіли зміцнити ефективність та помітність політики ЄС з підтримки прав людини. Аби допомогти реалізувати Стратегічні рамки та План дій на практиці, я також запропонувала призначити нового Спеціального представника ЄС з прав людини; сподіваюся, що це призначення відбудеться скоро», – заявила з цього приводу Кетрін Ештон, високий представник ЄС з закордонних справ та безпекової політики, віце-президент Європейської Комісії.
Стратегічні рамки встановлюють принципи, цілі та пріоритети, замислені для покращення ефективності та узгодженості політики всього Євросоюзу протягом наступних десяти років.
Вони закладають узгоджений фундамент для колективних зусиль, які залучатимуть держави-члени ЄС та його інституції.
Стратегічні рамки також закріплюють зобов’язання розвивати справжнє партнерство з громадянським суспільством. Окрім того, їх зроблено якомога зрозумілішими та доступнішими для всіх громадян.
Головними напрямами, що представлені в Стратегічних рамках, є такі: права людини присутні в усіх аспектах політики ЄС; сприяння універсальності прав людини з боку ЄС; послідовні цілі політики ЄС у цій сфері; присутність прав людини в усіх аспектах зовнішньої політики ЄС; виконання пріоритетів ЄС щодо прав людини.
А також двостороння робота з країнами-партнерами; робота через багатосторонні інституції; співпраця всередині самого ЄС.
Одне із зобов’язань, що їх на себе бере ЄС, полягає в щорічних доповідях про права людини та демократію в світі, в яких ЄС має презентувати успіхи в досягненні своїх цілей. Це має надати можливість усім зацікавленим сторонам, зокрема громадянському суспільству, оцінити вплив дій ЄС та внести свій внесок у визначення майбутніх пріоритетів.
Ухвалення Стратегічних рамок ЄС з прав людини та демократії є вододілом у політиці ЄС. За своїми плечима ЄС має довгий список публічних заяв у цій сфері, але ці заяви переважно стосувалися конкретних питань чи конкретних країн. З часом ЄС також почав розробляти низку «настанов» та інших принципів, що скеровували його політику; однак уперше він ухвалив уніфікований стратегічний документ.