Втрати країн Євросоюзу від довготривалої відмови від Шенгену можуть скласти до 1,4 трлн євро. Про це свідчать результати дослідження консалтингової фірми Prognos AG, здійсненого на замовлення фонду Бертельсмана.
Відмова від Шенгенської зони та тривале повернення до прикордонного контролю всередині Європейського союзу призведуть до сильного підриву економічного зростання всієї Європи, йдеться в дослідженні.
«Якщо всередині Європи знову опустяться шлагбауми, то й так слабке економічне зростання в регіоні опиниться під ще потужнішим тиском. У кінцевому рахунку, розплачуватися будуть всі», – вважає голова правління фонду Арт де Геус.
Він попередив, що повернення до прикордонного контролю всередині ЄС приведе до різкого збільшення витрат та цін, що негативно відіб'ється на зростанні європейської економіки. Навіть при оптимістичному сценарії, при якому вартість товарів, що імпортуються з інших європейських країн-членів Шенгенської зони, підвищаться всього на 1%, сумарні втрати ВВП в усьому Євросоюзі складуть протягом найближчого десятиліття 470 млрд євро.
При песимістичному сценарії, який передбачає зростання імпортних цін на 3%, втрати ВВП в Німеччині складуть 235 млрд євро, у Франції – 244 млрд євро, а в усьому Євросоюзі – 1,4 трлн євро.
У своїх розрахунках автори дослідження спираються на втрати в часі, викликані простоями на прикордонних КПП. Збільшення тривалості терміну очікування означає для підприємств вищі витрати на персонал. Крім того, доведеться нарощувати запаси товарів на складах, оскільки доставку за принципом «точно в термін» гарантувати вже не вдасться, пояснюють експерти.
Нагадаємо, про можливе призупинення дії Шенгенської угоди на строк до двох років повідомили європейські міністри після екстреного засідання 26 січня. У свою чергу французький прем'єр-міністр Мануель Вальс заявив, що міграційна криза становить безпосередню небезпеку для самого існування ЄС. Він підкреслив, що прибування біженців дестабілізує європейські суспільства.
Як повідомлялося, на початку лютого Франція підрахувала збитки для національної економіки та решти країн Євросоюзу від закриття Шенгену. У свою чергу підрахунок втрат від розпаду Шенгену зробила і Єврокомісія.