Навіть якщо за Андерсом Брейвіком немає організації, ідеї, що він озвучив під час допиту в поліції, – для Європи не така велика рідкість.
«У Європейському Союзі офіційно зареєстровані 27 правих популістських партій. У 18 державах вони беруть участь у місцевій політиці, у 14 представлені в парламентах. Більшість із цих радикальних партій сформувалися за першої нафтової кризи в 1970-ті роки», – розповів французький політолог Домінік Рейньє
Завдяки нафтовій ренті економіка Норвегії з розрахунку на мешканця має чи не найкращі показники у світі. Соціальні гарантії тут високі, а рівень безробіття дуже низький. Тим не менш, Андерс Брейвік замислив свій терористичний акт саме як антидержавну дію. Він сподівався на відкритий суд та публічність слідства, щоб найкраще поширити свої ідеї та відчути підтримку однодумців.
«Розстріл носіїв соціал-демократичної ідеології – це, по суті, замах на основи сучасного західного суспільства,. – На рівні символів йдеться про новий поштовх до того «зіткнення цивілізацій», про який попереджав американський політолог Самюель Гантінґтон. Першим підтвердженням його теорії було 11 вересня 2001 року. Норвезький вбивця демонструє менший масштаб, але аналогічні цілі», – вважає французький правник Андре Ботей.
Як відомо, жертвами подвійного теракту 22 липня в Норвегії стали, за уточненими даними, 76 осіб (68 були вбиті на острові Утейя, вісім загинули при вибуху в Осло). Спочатку прогримів вибух біля комплексу урядових будівель в центрі Осло, де знаходиться канцелярія прем'єр-міністра, а через кілька годин чоловік у поліцейській формі відкрив стрілянину в молодіжному таборі правлячої Норвезької робочої партії на острові Утейя недалеко від норвезької столиці.
Влада затримала підозрюваного у стрільбі на острові – 32-річного етнічного норвежця Андерса Брейвіка.
У понеділок, 25 липня, в Осло пройшли перші судові слухання у справі Брейвіка, він не визнав свою провину. За рішенням суду, термін арешту Брейвіка продовжений на вісім тижнів. Крім цього, йому заборонені зустрічі з близькими, а також будь-яка переписка.
Водночас винним він себе не визнає. Адвокат Брейвіка заявив, що його підзахисний, імовірно, вважає себе воїном, що прагне зберегти західний світ від мусульманського поглинання.
Детальніше про те наскільки виправдано вважати подвійний теракт 22 липня у Норвегії виявом певної політичної тенденції, чи вчинком одинака-егоцентрика, читайте у статті Али Лазаревої «Радикальна симетрія», опублікованій у журналі «Український тиждень» №31.