Член Комітету Європарламенту у закордонних справах Яцек Саріуш- Вольський заявив у четвер, 7 листопада, журналістам, що ЄС робить все можливе, щоб угоду про асоціацію з Києвом було підписано.
На думку європарламентаря, якщо закон, необхідний для вирішення справи Тимошенко, не буде прийнято, то «можливо ЄС доведеться зробити ставку на план Б, тобто підписати угоду про асоціацію з наступником президента Януковича, після виборів у 2015 році. В той же час українському народу доведеться відповісти на запитання «Європа+так» чи «Європа+ні» і вибрати такого президента, який захоче підписати [угоду про асоціацію з ЄС]», – додав Яцек Саріуш-Вольський.
Він зазначив, що без звільнення колишнього українського прем'єра підпису під угодою про асоціацію не буде, тому що ЄС точно не відступить від своїх вимог. «Це було авторитетно заявлено Радою міністрів закордонних справ, які є одностайними у цьому питанні і жодних торгів у цьому питанні вже не буде», – наголосив він.
Яцек Саріуш-Вольський додав, що нинішня ситуація в Україні породжує запитання про те, чи можна зреалізувати такий процес як європейська інтеграція з тими, хто веде переговори недобросовісно і не дотримується обіцянок. «На даний момент мова йде про голосування 11 законів, включаючи закон про звільнення політичного в’язня, але асоціація – це, у свою чергу, набір із 300 законів, які повністю змінюють економічну, соціальну та політичну систему України», – наголосив він.
«Якщо український парламент не прийме закон щодо лікування Тимошенко, наступний шанс для України з’явиться лише протягом двох років – в 2015 році, то будуть втрачені роки для України і корисні для Москви, яка прагне залучити Україну до своєї сфери впливу», – вважає депутат політичної групи Європейські консерватори і реформісти у Європейському парламенті Ришард Чарнецький.
Польський депутат Європейського парламенту, член групи Європейської народної партії Павел Залевський скептично оцінює шанси на звільнення Тимошенко перед самітом у Вільнюсі.
«Складно очікувати, що Юлію Тимошенко буде звільнено незадовго до саміту у Вільнюсі», – заявив він під час прес-конференції у Брюсселі. За словами Залевського, навіть якщо дійде до голосування по законопроекту в найближчі дні, то пройде трохи часу поки він ввійде в дію.
«Важливо, щоб цей процес розпочався і європейці були твердо переконані, що настає прощання із вибірковим застосуванням права», – додав він. За словами Залевського, в такому разі можливим був би навіть сценарій, що Угоду про асоціацію буде підписано, попри те, що Тимошенко ще не буде звільнено.