«Точні прогнози робити складно, бо роботу Європейського парламенту організовано по політичних групах. Проте очевидним є те, що більшість членів Європарламенту готові до підтримки угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Україною», – сказав Данескі.
Войцех Данескі є одним з тих, хто працював над доповіддю про співпрацю з Україною, яка стала основою до ухваленої 1 грудня резолюції Європейського парламенту.
«Ці рекомендації добре сприйняли. У тексті чітко сказано про термін: до кінця цього року. Отже, все мало б бути добре», – вважає він.
Данескі не заперечує, що серед європейських депутатів поширені й скептичні настрої стосовно здатності нинішньої української влади відповідати європейським політичним та правовим стандартам. «Є такі депутати в ліберальній групі, а також з-поміж зелених, – зауважив він. – Німці, французи, інші… Але ми вважаємо, що сьогодні важливо підтримати саме український народ. Дати йому шанс здійснити добрі реформи, інтегруватися до європейських процесів. Я поділяю думку американського політолога Олександра Мотиля: дійсно, йдеться про угоду не з Партією регіонів, а з українським народом».
На думку Данескі, позицію Олександра Мотиля поділяють більшість європейських депутатів. «Нещодавно в Брюсселі відбулася прес-конференція і професор Річард Легутко, постійний доповідач по Україні, запитав: що більше посприяє демократизації України — підписана угода з ЄС або її відсутність? На нашу думку, угода та співпраця з ЄС допоможуть українцям вибороти собі більше свободи», – розповів Войцех Данескі.
У групі консерваторів та реформаторів Європейського парламенту вважають, що конкретні вимоги треба буде виставляти вже на стадії ратифікації документу по національних парламентах.
У Брюсселі також сподіваються, що 19 грудня український президент не проігнорує переговори з ЄС.
«На нашу думку, прямої загрози затягування України до Митного Союзу з Казахстаном, Білоруссю та Росією немає бодай тому, що Україна є членом Світової організації торгівлі, – пояснює Данескі. – Ці структури не зовсім сумісні, й Україні, в разі вступу до Митного Союзу, довелося б платити високі штрафи. Все не так однозначно. Отже, сподіваємося, Янукович 19 грудня вибере переговори з Брюсселем, а не з Москвою».
На думку пана Данескі, український президент має визначитися з напрямком за 3-4 дні до саміту. «Він уже точно знатиме, буде парафовано угоду чи ні, і тоді зробить свій вибір, – вважає Данескі. – Може статися, звичайно, що, як підписання документу не планується, він образиться та поїде до Москви».
Наступного тижня в Страсбурзі відбудеться чергова сесія Європейського парламенту. Нині в порядку денному не заплановано дебатів по Україні в сесійній залі, бо цю тему активно обговорювали під час минулої сесії. Проте, не виключено, що відбудуться різного рівня консультації між європейськими політиками на неформальному рівні. Президенти країн ЄС мусять визначитися щодо змісту найближчих переговорів з Україною за тиждень, 14 грудня.