У Європарламенті сперечаються через політичну кризу в Македонії – ЗМІ

18 Травня 2015, 15:17

Дві найбільших партії Європейського парламенту – Європейська народна партія (ЄНП) та Партія європейських соціалістів (ПЄС) – не дійшли згоди щодо поточної політичної ситуації в Македонії. Про це 18 травня повідомило західне видання EurActiv.

Згідно з повідомленням, в неділю, 17 травня, десятки тисяч демонстрантів вийшли на вулиці Скоп'є з прапорами Македонії та Албанії, щоб продемонструвати єдність та висловити незгоду з урядом, раніше дискредитованим «касетним скандалом».

EurActiv зазначає, що представники Європарламенту розділилися з приводу політичної ситуації в країні. Зокрема, правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) підтримує чинного прем’єра Ніколу Груєвські попри звинувачення його уряду у жорсткому контролі за діяльністю журналістів та суддів, а також виборчих махінаціях.

Чинний македонський прем'єр Нікола Груєвські

В свою чергу Партія європейських соціалістів (ПЄС) підтримує опозиційного лідера Зорана Заєва – очільника македонського Соціально-демократичного об’єднання. Саме Заєв раніше оприлюднив докази того, що уряд Македонії дав незаконне розпорядження на прослуховування 20 тисяч представників опозиції, держслужбовців та суддів.

Раніше «касетний скандал» у Македонії спричинив обурення громадськості. Лідер Соціально-демократичного об’єднання Заєв наголошує, що протестувальники виходитимуть на вулиці, доки уряд Груєвські не піде у відставку.

Західні експерти стверджують, що навряд чи Груєвські вдасться втриматися при владі. Разом з тим вони песимістично оцінюють шанси Заєва на перемогу. До проведення дострокових виборів європейські дипломати пропагують  формування уряду національної єдності, в якому дві політичні сили матимуть онаково слабкий вплив.

В ЄС вважають дев’ятирічний термін правління Груєвські найгіршим періодом в історії країни з того часу, як дипломатам вдалося завадити повномасштабній громадянській війні під час заколоту етнічних албанців у 2001 році. Тоді європейські лідери пообіцяли Македонії шлях до Європейського Союзу і НАТО.

Нагадаємо, раніше уряд Македонії заявляє про відвернену терористичну атаку, однак експерти припускають, що інцидент є наслідком політичних маніпуляцій або, можливо, був інспірований зовні.

Читайте також: Конфлікт у Македонії: владу звинувачують у політичних маніпуляціях