У Європарламенті оголосили Лукашенку персоною нон ґрата

17 Серпня 2020, 15:11

Депутати Європарламенту не визнали результатів президентських виборів у Білорусі і оголосили Аляксандра Лукашенку персоною нон ґрата. Про це йдеться у спільній заяві партій, повідомив «Укрінформ» у понеділок, 17 серпня.

 

Як повідомляється, мова йде про «Європейську народну партію» (EPP), «Прогресивний альянс соціалістів і демократів» (S&D), «Зелені — Європейський вільний альянс» (Greens/EFA), «Відновлючи Європу» (Renew Europe) та «Європейські консерватори та реформісти» (ECR).

 

«Президентські вибори 9 серпня не були ані вільними, ані справедливими, і звіти, які заслуговують на довіру, вказують на перемогу Святлани Ціханоускай. Тому ми не визнаємо Аляксандра Лукашенку переобраним президентом Білорусі і вважаємо його персоною нон ґрата в Європейському Союзі. Ми приєднуємося до білоруського народу в його вимозі до нових і вільних виборів під наглядом незалежних спостерігачів», – йдеться у заяві.

 

Депутати закликали до негайного звільнення всіх довільно затриманих і політичних в'язнів, затриманих до і під час виборчої кампанії.

 

«Крім того, євродепутати закликали Росію утримуватися від будь-якого прихованого або відкритого втручання в ситуацію у Білорусі, а інститути ЄС і держави-члени пильно протидіяти будь-яким діям Росії у цьому напрямі», – йдеться в тексті.

 

Нагадаємо, за даними білоруської ЦВК, на президентських виборах 9 серпня в Білорусі за Аляксандра Лукашенку проголосувало 80,1% виборців, за Святлану Ціханоуску – 10,1%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

  

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.