Як відзначає «Коммерсант-Украина», чергова резолюція ЄП є плановою, присвяченою переговорам України та ЄС щодо угоди про асоціацію. Раніше передбачалося, що цей документ, адресований не Україні, а інститутам ЄС, буде відносно нейтральним, однак документи свідчать, що нова резолюція може виявитися досить жорсткою.
У тексті буде згадано про судове рішення у справі екс-прем'єра, хоча формулювання цього пункту поки не узгоджене. Європейська народна партія (ЄНП – партнер "Батьківщини" в Європарламенті) пропонує констатувати "акт помсти" нинішньої української влади щодо Тимошенко. Але найбільшу важливість мають поправки, що стосуються термінів парафування, підписання і набуття чинності угоди про асоціацію.
У вихідній редакції резолюції, яку підготував поляк, член групи Європейських консерваторів і реформаторів (ЄКР) Річард Легутко, передбачається, що Європарламент рекомендує Єврокомісії, зовнішньополітичній службі й раді ЄС "досягти якнайшвидшого укладення угоди про асоціацію – не пізніше кінця 2011 року". Однак на сьогоднішній день у ряді політичних груп не згодні з таким формулюванням. У ЄП зареєстровано кілька пропозицій: видалити даний пункт або доповнити його жорсткими умовами.
Так, депутат ЄП Елмар Брок (група ЄНП, Німеччина) запропонував поправку, яка допускає завершення переговорів з Україною "тільки за умови, що вимоги резолюції від 27 жовтня будуть виконані". У пропозиціях ЄНП підкреслюється, що в число обов'язкових входить вимога про перегляд вироку Юлії Тимошенко. Ті ж умови висуваються до статей про необхідність підписання угоди про асоціацію у першій половині 2012 року та про її передачу на ратифікацію до кінця 2012 року.
Ініціативу ЄНП підтримують представники інших політичних груп. "Ймовірність прийняття такої поправки досить висока", – з жалем визнав співрозмовник видання у ЄП, який заперечує проти висунення додаткових умов парафування угоди про асоціацію. Втім, в ЄП немає гарантованої більшості, що підтримує призупинення переговорів з Україною. Поляки, які входять до складу ЄНП, група ЄКР і соціал-демократи (СД), які співпрацюють з Партією регіонів, відстоюють продовження інтеграції Києва в ЄС, хоча і визнають наявність проблем з демократією в Україні.
Співрозмовники видання у ЄП відзначають, що текст поправки Елмара Брока може бути пом'якшено для досягнення консенсусу між фракціями – зараз переговори про це ведуться. Втім, будь-яке формулювання, в якій залишиться вимога звільнити Юлію Тимошенко, схоже, призведе до провалу парафування договору – навіть партнери Партії регіонів у Брюсселі не вірять у можливість швидкого звільнення колишнього прем'єра. "Ми отримали досить чіткі сигнали про те, що стаття 365 не буде декриміналізована, в усякому разі поки що. До того ж є й інші кримінальні справи стосовно Тимошенко", – пояснив представник ЄП, який безпосередньо спілкується з українським керівництвом.
Поки неясно, якими будуть подальші дії ЄС. У Брюсселі все ще сподіваються на звільнення лідера "Батьківщини" та її допуск до участі у виборчій кампанії, пояснив високопоставлений співробітник зовнішньополітичної служби ЄС. Європейські дипломати допускають, що рішення про це буде прийнято українською владою вже у 2012 році, ближче до старту виборчої кампанії. Невідомо також, чи відбудеться цього року відкладений візит Віктора Януковича до Брюсселя. Саміт Україна-ЄС, призначений на 19 грудня, швидше за все не буде скасований, "якщо знову не станеться чогось екстраординарного", відзначають співрозмовники видання.
Нагадаємо, президент Віктор Янукович визнає, що Україна має проблеми, названі в резолюції Європейського парламенту від 27 жовтня.
Як відомо, у резолюції щодо України Європарламент засудив обвинувальний вирок колишньому прем'єр-міністру Юлії Тимошенко як порушення прав людини й зловживання судовою системою для політичного переслідування опозиції, зазначивши, що закон, який був вибірково застосований до Тимошенко, походить ще з радянських часів і не відповідає стандартам ЄС і ООН.
Крім того, Європарламент висловив стурбованість із приводу повідомлень про погіршення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні й закликав владу вжити заходів для захисту цих принципів.