У п'ятницю, 1 вересня, лідери Євросоюзу привітали Україну з набуттям чинності Угоди про асоціацію ЄС, яка включає створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Про це йдеться у прес-релізі, розповсюдженому з цього приводу Зовнішньою дипломатичною службою ЄС.
Так, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер запевнив, що з моменту вступу в силу угоди ЄС виконуватиме всі обіцянки.
"Рішучість – це чеснота. Сьогодні, незважаючи на всі труднощі, ми це зробили. З моменту вступу в силу Угоди про асоціацію з Україною Євросоюз виконує свої обіцянки нашим українським друзям. Я дякую всім тих, хто зробив це можливим: тим, хто стояв на Майдані і тим, хто наполегливо працюють, щоб реформувати країну на краще. Це свято для нашого Європейського континенту", – заявив Юнкер.
Високий представник ЄС з питань зовнішьої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні зазначила, що вдалось "досягти того, над чим працювали в останні роки: більш тісної асоціації між Європейським Союзом і Україною".
"Це означає більш тісні зв'язки між нашими громадянами, більші ринки і більше можливостей для бізнесу та підприємців, збільшення обміну досвідом, інформацією і експертизою. Це показує, що ми поділяємо ті ж цілі, і що український народ може розраховувати на підтримку та співпрацю з Європейським Союзом у найближчі роки", – запевнила вона.
Єврокомісар з питань Європейської політики сусідства і переговорів щодо розширення Йоханнес Хан вважає, що "пожинати плоди зближення з ЄС будуть майбутні покоління громадян України".
За його словами, "вже видно перші конкретні результати реалізації Угоди: експорт України в ЄС виріс, а ЄС підтвердив свої позиції як перший торговий партнер України. Безпрецедентними були недавні зусилля України, спрямовані на реформи, хоча ще залишається багато роботи, зокрема, повинні бути продовжені зусилля по боротьбі з корупцією".
При цьому він запевнив, що "Європейський Союз продовжуватиме підтримувати зусилля України щодо здійснення реформ своїм досвідом та фінансовою підтримкою".
Також у прес-релізі підкреслюється, що ЄС "беззастережно підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також масштабні зусилля української влади з реформування країни та економіки, що повністю розкриє потенціал Угоди про асоціацію та принесе користь українському народу".
В рамках Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов'язання щодо проведення структурних реформ у сфері демократії, прав людини, верховенства права, ефективного управління, торгівлі та сталого розвитку.
Наприкінці липня офіційний журнал Європейського Союзу опублікував повідомлення про набуття чинності Угоди про асоціацію Україна-ЄС з 1 вересня 2017 року.
Нагадаємо, що Рада ЄС затвердила Угоду про асоціацію з Україною та ЄС 11 липня, таким чином Європейський Союз остаточно завершив ратифікацію Угоди.
Робота над Угодою про асоціацію України та ЄС тривала 10 років. Роботу над текстом Угоди було завершено у 2013 році, а її підписання відбулося вже у 2014 році – після Революції гідності. Протягом 2014-2017 років Угоду ратифікували Верховна рада, Європарламент, а також національні парламенти усіх країн ЄС.