ЄС ніколи не вимагав заміни сленів конкурсної комісії з обрання антикорупційного прокурора за квотою Верховної Ради, однак занепокоєний стосовно сленів комісії від ГПУ. Про це йдеться в офіційному коментарі Представництва ЄС в Україні.
«Призначення антикорупційного прокурора – це ключова частина процесу створення ефективних антикорупційних структур в Україні. Після того, як українські експерти висловили свої занепокоєння через призначення представників Генерального прокурора до відбіркової комісії щодо антикорупційного прокурора, ЄС також висловив занепокоєння, на якому вкотре наголосив президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер під час телефонної розмови з президентом України Петром Порошенком, яка відбулася минулого тижня. Він повторив це у своєму листі», – зазнасили у ЄС.
Водночас у ЄС прокоментували питання заміни членів комісії, обраних Верховною Радою, вочевидь натякаючи на проект постанови №3408, у якому запропонували змінити екс-прокурора США Мері Батлер на генерального директора Європейського управління боротьби з шахрайством Джованні Кесслера. У ЄС наголосили, що ніколи не вимагали такого рішення, а всі зауваження зводилися тільки до обраних членів комісії за квотою ГПУ.
«У зв’язку із цим ЄС взяв до відома оголошення щодо зміни членів відбіркового комітету у рамках квоти Генерального прокурора. Євросоюз нагадує, що головна мета полягає у тому, аби українські експерти повністю довіряли новим членам. Для того, щоби сприяти завершенню технічної частини відбору, Євросоюз погодився підтримати процес тестування антикорупційних прокурорів. ЄС ніколи не коментував призначення членів відбіркового комітету Верховною Радою; також Євросоюз не вимагав заміни жодного члену відбіркового комітету, обраного українським парламентом», – зазначили в ЄС.
Окрім того, зареєстрований у ВР проект постанови прокоментував сам Кеслер, який відмовився від участі у конкурсній комісії за квотою Ради, однак заявив, що не проти призначення за квотою ГПУ.
Як повідомлялося, на початку листопада з’явилася інформація, що ЄС відмовився фінансувати Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, оскільки втратив довіру до процесу її створення. Однак згодом цю інформацію заперечили.
Пізніше повідомили, що генпрокурор Шокін змінив двох із чотирьох своїх представників у конкурсній комісії. Зі складу конкурсної комісії виключили начальника Головного слідчого управління ГПУ Юрія Грищенка та заступника начальника Департаменту кадрової роботи Миколу Садового. Замість них обрали виконавчого віце-президента Конгресу Національних Громад України Йосифа Зісельса та голову громадської організації «Всеукраїнська спілка ветеранів АТО» Тараса Ткаліча. Водночас у складі комісії залишився заступник генпрокурора Юрій Севрук, на заміні якого наполягали громадські організації.