У Януковича взялися за реформу Вищої ради юстиції

25 Вересня 2012, 10:00

Передбачається, що більшість у ВРЮ – 14 з 20 осіб – буде представляти суддівський корпус. Зокрема, 11 членів будуть обиратися з'їздом суддів, ще три – голови Верховного і Конституційного судів, а також глава Ради суддів – будуть входити до складу ВРЮ за посадою, пише "Коммерсант-Украина".

Крім того, в раді буде присутній лише один представник органів прокуратури – генеральний прокурор, замість трьох. Документ також передбачає введення в ВРЮ уповноваженого Верховної ради з прав людини. При цьому з його складу буде виведено міністра юстиції.

Ще по два члени ради будуть призначати з'їзд представників вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ і з'їзд адвокатів.

У профільному парламентському комітеті запропоновані зміни вважають доцільними. Як заявив глава комітету Вадим Колесніченко (ПР), реформування ради проходить в рамках другого етапу судової реформи.

За його словами, Верховна рада і президент будуть відсторонені від формування ВРЮ, а ця функція перейде до з'їздів суддів і юридичної спільноти. Колесніченко вважає, що саме такий порядок формування ради дозволить ефективно здійснювати контроль над суддями.

У свою чергу у Конституційній асамблеї наполягають, що до розгляду окремих ініціатив має бути розроблена концепція конституційних змін. "Віз перед конем ставити не можна, – вважає член КА, суддя Конституційного суду у відставці Микола Козюбра. – Навіть якщо законопроект буде схвалений Радою Європи, без системи вносити зміни не можна".

Днями документ направлять до Конституційної асамблеї, а також на експертизу до Ради Європи.

Нагадаємо, зараз за посадою до складу Вищої ради юстиції входять голова Верховного суду, міністр юстиції і генеральний прокурор. По три людини в ВРЮ призначають Верховна рада, президент, з'їзди суддів, адвокатів і представників вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ. Ще двох членів обирає Всеукраїнська конференція представників прокуратури.

Як повідомлялося, у червні цього року президент підписав закон, який передбачає введення додаткових гарантій незалежності суддів.