У Гаазі починаються слухання у справі про захоплення Росією українських кораблів. Де слідкувати за процесом

Світ
11 Жовтня 2021, 12:10

У понеділок, 11 жовтня, Арбітражний трибунал у Гаазі почне слухання щодо юрисдикції у справі України проти Росії стосовно захоплення у листопаді 2018 року трьох українських суден «Нікополь», «Бердянськ», «Яни-Капу» і 24 українських моряків.

Варто зазначити, що вступне слово, зроблене агентами кожної із сторін, відбуватиметься в режимі реального часу. Трансляцію процесу можна знайти на сайті Арбітражний трибуналу.

Другий раунд дебатів сторін відбудеться 14 та 15 жовтня. Також зарезервовано дату 16 жовтня на випадок необхідності.

Слухання відбуватимуться у будівлі Палацу миру в гібридному форматі. Через пандемію використовуватимуть відеозв'язок.

Слухання стосуються попередніх заперечень, поданих російською стороною.

Читайте також: Для Гааги. Свідчення про воєнні злочини на Донбасі

Довідка: Росія захопила три кораблі ВМС України і 24 українських військовослужбовців – моряків і працівників СБУ – 25 листопада 2018 року неподалік Керченської протоки з застосуванням зброї в міжнародних водах, що за міжнародним правом визнається як акт агресії.

Москва відмовилася визнавати за захопленими статус військовополонених і намагалася судити їх за кримінальними статтями на кшталт «незаконного перетину російського кордону».

Міжнародний трибунал із морського права наказав Росії негайно звільнити військових і повернути кораблі. Москва відмовилася це зробити.

Читайте також: Азовська блокада

Моряків урешті передали Україні не за рішенням трибуналу, а в рамках обміну утримуваними. При цьому Росія відпустила моряків формально під «особисте зобов’язання» за першим викликом з’явитися до Росії на суд над ними у справі, яку там так і не закрили.

18 листопада 2019 року Росія передала Україні затримані біля Керченської протоки кораблі. 20 листопада вони прибули у порт Очаків.