У вівторок, 8 лютого, вийшло оновлення Дії. Серед нових доступних функцій з’явилися «Опитування». Під час третього Diia Summit у Києві, який відбувся сьогодні ж, президент Володимир Зеленський назвав це «стартом цифрового народовладдя». Він зазначив, що таким чином він виконує передвиборчу обіцянку щодо «можливості приймати важливі рішення разом».
Глава держави запропонував користувачам взяти учать у двох «тестових» опитуваннях. Одне – про найкориснішу з нових послуг в додатку, а інше – щодо назви послуги з видачі смартфонів вакцинованим пенсіонерам.
Станом на зараз користувачі додатку можуть зайти в розділ «Послуги» і вибрати відповідну опцію під назвою «Опитування». На момент публікації цього тексту, близько 20:00 8 лютого, в додатку вказано, що по кожному з питань проголосували понад 80 тисяч осіб. В опитуванні про найкориснішу послугу можна обрати з чотирьох варіантів: «зміна місця реєстрації» (41% тих, хто проголосував станом на момент публікації), «опитування» (35%), «належний користувач» (13%) і «довідка про несудимість» (10%).
В опитуванні про смартфон для пенсіонерів – «єСмартфон» (74%), «Єдідусь, Єбабуся» (18%), «Бабусяфон» (8%).
Результати опитування станом на зараз користувач може побачити після того як сам проголосував.
Користувачі вже знайшли низку проблем в оновленому додатку. Зокрема, там вказано низку неіснуючих держав для оформлення послуг.
Фото користувача фейсбук Illia Pyshniak
На Diia Summit прозвучали слова міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, що «опитування вже стали найпопулярнішим інститутом прямої демократії». Цьому передувала поява на сайті Кабміну постанови, в якій роз’яснюються юридичний зміст та процедура електронних опитувань. Згідно документу, метою опитувань є «дослідження загальної думки населення щодо ініціатив, спрямованих на вирішення питань державного управління у різних сферах суспільного життя». За словами міністра Федорова, наразі не йдеться про проведення у Дії референдумів, бо це «окремі закон і правовий вимір». Але опитування зможуть проводити уряд, окремі міністерства і держоргани.
На опитування можуть виноситись будь-які запитання та варіанти відповідей (до 10), що не суперечать Конституції, нормам міжнародного права, не розпалюють ворожнечу, не загрожують суверенітету України та її національній безпеці. Крім того, питання не можуть стосуватись бюджету, амністії, податків, аспектів, віднесених Конституцією і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду, а також комерції та політики.
Важливим є також і питання ініціатора опитування. У постанові вказується, що замовити в Мінцифри таку процедуру зможуть центральні та місцеві органи виконавчої влади. При цьому вказується, що «ініціатор є володільцем результатів опитування та може використовувати їх на власний розсуд». Також ніде не вказується обов’язковість виконання рішень, ухвалених шляхом опитування.
Результати опитування збираються знеособлено у формі загальних даних та зберігаються протягом трьох років. При цьому вони можуть бути оприлюднені у додатку за погодження з ініціатором опитування. Статистику відповідей деяких опитувань буде видно одразу після того голосування як зараз, але в деяких випадках – по завершенню опитування. Якщо згоди на публікацію ініціатор не надав, результати опитування залишатимуться закритими. За якими критеріями відбуватиметься цей розподіл – наразі не зрозуміло.
В опитуваннях можуть брати участь користувачі Дії, які досягли 14 років. При цьому опитування можуть проводитись як для всіх користувачів, так і для окремих категорій (стать, вік, місце реєстрації, наявність посвідчення водія). У цьому випадку персональні дані учасників опитування також обіцяють зберігати в анонімному вигляді протягом трьох років.
Варто зазначити також те, що в розділі «Опитування» користувача чекає відеопромова Володимира Зеленського про успіхи у розбудові цифрової держави та електронної демократії.
Володимир Зеленський у "Дії"
Нагадаємо, що владу і Володимира Зеленського, зокрема, раніше звинувачували у використанні ідеї прямої демократії для прихованої агітації. Зокрема у день місцевих виборів 25 жовтня 2020-го організували вуличні опитування, так звані, «5 питань від президента». Ознаки агітації зафіксували в організації ОПОРА. «За нашими оцінками, норми законодавства, Виборчого кодексу щодо організації опитування «5 питань від президента» не були порушені, але вся підготовка до проведення цього опитування мала форми прихованої передвиборчої агітації з боку президента – зокрема, використання слоганів, висловлювань, які ідентичні до тих, що використовувалися політичною партією «Слуга народу» на зовнішній рекламі, інших агітаційних матеріалів», – йшлося в заяві.
Зазначимо також, що остаточні результати того опитування так і не оприлюднили.