Як повідомили в слідчому комітеті Білорусі, щодо низки керівників ЗАТ «БКК» порушено кримінальні справи за підозрою у зловживанні владою та службовим становищем, що спричинило істотну шкоду державним і громадським інтересам країни, а також нанесло шкоду в особливо великому розмірі ВАТ «Білоруськалій» і ЗАТ «БКК».
Зокрема, генпрокуратура країни порушила справи щодо голови наглядової ради ЗАТ Владіслава Баумгєртнєр, члена наглядової ради Олега Пєтрова, першого заступника гендиректора Костантіна Солодовнікова, заступника гендиректора з фінансів Ігоря Євстратова, начальника фрахтового відділу Дмітрія Самойлова та інших осіб.
Як повідомили у відомстві, на підставі наявних доказів та інших фактичних матеріалів слідчий комітет виніс постанови про визнання зазначених осіб обвинуваченими. Відтак Траулько, Петров, Солодовников, Євстратов, Самойлов оголошені в розшук, в тому числі по лінії Інтерполу.
Як повідомили в "Уралкалії", Баумгертнера затримали в аеропорту Мінська, звідки він мав вилетіти до Москви після зустрічі з прем'єр-міністром Білорусі Михаїлом Мясніковичєм. Речник підприємства пояснив, що Баумгертнер прибув до Мінська на запрошення глави білоруського уряду.
"Ми вважаємо це грубою провокацією з боку Мінська, ми обурені тим, що відбувається», – підкреслив він, додавши, що "Уралкалій" звернувся до МЗС РФ з проханням допомогти зі звільненням керівника.
Білоруські телеканали показали кадри затримання голови «Уралкалія».
Як відомо, 22 липня президент Білорусі Аляксандр Лукашенка провів нараду щодо реалізації калійних добрив. Він зазначив, що ЗАТ «БКК» створювалася для підвищення ефективності роботи ВАТ «Білоруськалій» і російської компанії-партнера – «Уралкалія».
30 липня «Уралкалій» оголосив про свій вихід зі складу «БКК», через яку разом з «Білоруськалій» постачав свою продукцію на зовнішні ринки. Своє рішення росіяни пояснили тим, що білоруська сторона почала експортувати продукцію «Білоруськалій» в обхід «БКК».
19 серпня гендиректор ВАТ «Білоруськалій» Валєрій Кірієнко заявив що рішення про вихід «Уралкалія» зі складу засновників БКК «спрямоване на задоволення амбіцій акціонерів» російської компанії. Він сказав, що в 2012 році російська компанія експортувала через «БКК» лише 20% своєї продукції, та направляла весь інший обсяг через власного трейдера. Реагуючи на це, білоруська сторона наприкінці минулого року також прийняла рішення продавати частину продукції через трейдингові структури, що не афілійовані з «БКК».
Кирієнко не виключив, що заяви «Уралкалія» були спрямовані на рейдерське захоплення «Білоруськалія». Керівник «Білоруськалія» також заявив про неможливість досягнення компромісу з «Уралкалієм» при нинішньому керівництві.