Працівники білоруського автобудівельного заводу БелАЗ у місті Жодіно під Мінськом у четвер, 13 серпня, вийшли на страйк проти офіційних підсумків президентських виборів і жорстких дій влади проти демонстрантів.
Кадри страйку, в тому числі відео, на яких звучать протестні гасла, опубліковані в соціальних мережах і білоруських ЗМІ. Те, що робітники перервали роботу, підтверджує видання Tut.by.
Поки що незрозуміло, яка частина працівників підприємства вийшла на страйк і скільки часу він триватиме.
The regime is collapsing. Media report that state enterprises, such as Grodno-Azot, BelAZ, Belmedpreparaty, JSC Grodnozhilstroy, Terrazit, Lida Market, and others are preparing to strike. More than people massively leave the state trade union. pic.twitter.com/Cg5Isn7BNR
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 13, 2020
Водночас представник керівництва заводу повідомив російському державному агентству ТАСС, що "виробництво продовжує працювати, нічого не зупинялося". За його словами, керівництво підприємства запросило працівників заводу на зустріч.
Зауважимо, БелАЗ – один із найбільших у світі виробників кар’єрної техніки. Він виробляє, зокрема, самоскиди великої вантажопідйомності.
Згодом з’явилися повідомлення про готовність приєднатися до страйку частини співробітників підприємства "Гродноазот" і що на акцію протесту вийшли співробітники Білоруської державної філармонії.
Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Аляксандр Лукашенка за попередніми результатами набирає 80,08%, а Святлана Ціханоуска – 10,09%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.
Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.
Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України. Згодом стало відомо, в Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Реуцького та Євгена Васильєва.
Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.
11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах. 12 серпня стало відомо, що у Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації "Восток SOS" Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що наразі тривають пошуки затриманих громадян України.