Захід розпочався урочистим відкриттям меморіальної дошки відомої режисерки Лариси Шепітько, уродженки Донеччини, і показом документального фільму «Одесити на Донбасі». Громадськість області висловила бажання не просто отримувати для широкого показу якісне ігрове та документальне українське кіно, а й створити на базі сучасного Центру відпочинку «Перемога» в Бахмуті структуру, яка збиратиме інформацію і матеріали, пов’язані з Донеччиною та кіно, популяризуватиме кінематографічну Донеччину, проводитиме заходи, а також об’єднуватиме всіх, зацікавлених цією темою. Для активістів важливо донести до людей твердження, що українська культура не тільки не чужорідна на Сході, а й народжена в багатьох випадках саме тут. Що треба не примусово сюди «привозити щось культурне», а відшукувати ті самородки, яких на цій землі було дуже багато. І навіть якщо до якоїсь миті митця записували в «радянські», потрібно відстоювати його «українськість», особливо якщо постать справді великого масштабу.
Читайте також: Фільм «Міф»: відлуння неіснуючого голосу
Організатори сподіваються, що один із головних заходів, яким займатиметься Центр, — проведення Фестивалю кіно великого масштабу. На заході, де було багато військових, зокрема й керівник штабу АТО, розглядалася пропозиція проводити в Бахмуті регулярні фестивалі військового кіно. Керівник Центру відпочинку «Перемога» Вікторія Лещинер твердить, що об’єднання людей над цією роботою вже ведеться: було організовано перегляд, обговорення фільму «Червоний» та Skype-зустріч із режисером Андрієм Кокотюхою для молоді, а також було надано окремий безплатний сеанс «Кіборгів» військовим із підрозділів, що воювали в Донецькому аеропорту.
Читайте також: Ефект метелика: великі амбіції, дрібні кроки
У майже повному залі показали повнометражний документальний фільм «Одесити на Донбасі», який назвали «ідеологічною зброєю». Перед цим відбулася зустріч глядачів із керівництвом Міжнародного продюсерського центру «Фор-Пост», що створив цей та багато інших сучасних фільмів. Тарас Ткаченко, художній керівник проекту, анонсував початок зйомок нового фільму, де йтиметься про події в Луганському аеропорту, і представив одного з героїв майбутньої стрічки — Героя України генерал-майора Андрія Ковальчука, який зараз є начальником штабу АТО й разом зі своїми підлеглими прийшов на показ стрічки.
Відкриваючи меморіальну дошку, начальник відділу Державного агентства з питань кіно України Артем Голосов підкреслив: «Дуже символічно, що тільки вночі я повернувся з Берлінського фестивалю, де ми представляли сучасний український фільм молодої режисерки Лариси Микитюк «Коли падають дерева». Саме на цьому фестивалі ваша землячка Лариса Шепітько, дошку пам’яті якій сьогодні відкрили в Бахмуті, колись отримала свою головну кінопремію».