У Азарова вирішили позбавити пільг підприємців-пенсіонерів

26 Червня 2013, 10:45

Сьогодні на засіданні Кабінет міністрів має намір розглянути законопроект, ініційований Мінсоцполітики, зі змінами списку платників, які звільняються від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ). Як йдеться у пояснювальній записці до документа, правки стосуються лише уточнення чинних положень закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування», пише «КоммерсантЪ-Украина».

Зараз, згідно із законодавством, від сплати ЄСВ звільнені підприємці-інваліди та пенсіонери за віком. За оцінками міністерства, кількість таких підприємців перевищує 164 тис. Вони можуть платити внесок на добровільній основі. В останню категорію потрапляють пенсіонери, які отримують пенсійні виплати за вислугу років (чорнобильці, військовослужбовці, працівники зі складними умовами праці). Тому в Мінсоцполітики запропонували обмеження: поширювати пільгу з ЄСВ лише при досягненні такими підприємцями пенсійного віку – 60 років. Хоча, за словами директора департаменту розвитку соціального страхування Федерації роботодавців Юрія Кузового, неврегульованість законодавства і зараз дає можливість Пенсійному фонду претендувати на отримання близько 400 грн єдиного внеску від цієї категорії пенсіонерів.

Кузовий зазначає, що у Федерації роботодавців не підтримують преференцій на підставі професійної діяльності, тому, за його словами, прийняття законопроекту стало би кроком у бік соціальної справедливості. Крім того, надання пільг використовується бізнесом в якості схеми для ухилення від сплати ЄСВ.

«Реєструють бізнес на пенсіонера або інваліда і за нього не платять внесок. А вже при досягненні пенсійного віку напевно така людина захоче перерахувати свою пенсію і претендувати на підвищені виплати. Але якщо він не платить, чому за нього це хтось повинен робити?», – наголосив він.

У Федерації профспілок (ФПУ) також вважають, що необхідно вводити рівні умови сплати ЄСВ.

«Винятки створюють лазівки. Якщо людина зайнята, то чому хтось повинен мати преференції, а хтось – ні?», – зазначив заступник голови ФПУ Григорій Осовий.

Президент Спілки орендарів і підприємців Віктор Хмелевський погоджується, що якщо такий підприємець при досягненні 60 років буде претендувати на підвищену пенсію, то зобов'язаний і платити внески, і збільшувати свій страховий стаж.

Водночас, заступник голови Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Віталій Андрєєв зазначає, що пільгова норма стосується невеликої кількості підприємців, тому спочатку уряд і пішов їм на поступки, надавши преференцію зі сплати ЄСВ.

«Якщо їх зобов'яжуть платити внесок, їм буде простіше і дешевше закритися, і кому від цього стане легше: міністру Наталії Королевській, Пенсійному фонду чи підприємцю?», – заявив він.

А на думку голови Асоціації підприємців і працюючих інвалідів Сергія Гуринова, можливо, певні підприємці і користуються схемою зі сплатою ЄСВ, але недобір коштів через це – мізерний.