Законопроект "Про дозвільну систему у сфері поводження із спеціально визначеними видами зброї" дозволяє всім громадянам, що досягли 18-річного віку, бути власниками вогнепальної зброї травматичної дії. Нині таке право мають лише депутати, журналісти, працівники правоохоронних органів, судів і держслужбовці, пише "КоммерсантЪ-Украина",
Схвалений вчора законопроект базується на проекті закону N 2105 "Про обіг зброї невійськового призначення", який розроблений депутатами Верховної ради VI скликання ще в лютому 2008 року, і передбачав, що володіти пістолетами для стрільби гумовими кулями можуть всі повнолітні громадяни. "По-перше, ми хотіли зламати монополію МВС на охоронні послуги, по-друге, дати людям можливість захистити себе від бандитизму, – розповів один з авторів законопроекту народний депутат VI скликання Борис Пудов. – Ми хотіли, щоб не було привілеїв на право користування травматичною зброєю. Адже відомі випадки, коли різні кримінальні елементи отримували зброю, прикриваючись журналістськими посвідченнями, тоді як звичайні люди такого собі дозволити не могли ".
14 квітня 2010 законопроект був прийнятий у першому читанні, однак далі справа не пішла. "Законопроект був переданий в МВС, щоб у рамках своїх повноважень ми його доопрацювали. Відповідна робота була пророблена", – розповіло виданню джерело у МВС. Відредагований документ надійшов на розгляд Кабінету міністрів. Проект передбачає, що дозвіл на придбання травматичної зброї може бути отримано після досягнення 18 років, а нарізної мисливської зброї – 21 року. Право дозволяти чи відмовляти у видачі такої зброї пропонується делегувати МВС. Підставами для відмови можуть бути, зокрема, вирок суду про позбавлення волі, відсутність реєстрації за місцем проживання, непогашена судимість, відсутність довідки про стан здоров'я, необхідних умов для зберігання зброї та довідки про вивчення матеріальної частини зброї та правил поводження з нею.
Дозвіл на зберігання і носіння зброї може бути видано на 5 років, а дозвіл на придбання після отримання права на носіння – на 6 місяців. Дозвіл на придбання і зберігання травматичної зброї можуть отримати також іноземці, але тільки за наявності відповідного клопотання дипломатичних посольств держав, громадянами яких вони є.
Керівництво МВС без ентузіазму сприймає ідею про масовий продаж травматичної зброї. "Деякі високопоставлені співробітники вважають такі ініціативи лобістськими", – пояснив один із представників МВС. Крім того, в МВС вважають, що дозволений вік для придбання травматичної зброї потрібно підвищити "до 21 року або навіть до 23 років".
За даними департаменту громадської безпеки МВС, в 2013 році в користуванні громадян перебувало 180652 одиниці травматичної зброї. Точної статистики його застосування не існує, вона об'єднана з загальними даними використання вогнепальної зброї. За даними МВС, в 2011 році із застосуванням вогнепальної зброї було абсолютно 516 злочинів, а в 2012 році – 435.
Голова наглядової ради Асоціації власників зброї Георгій Учайкін вважає законопроект "великою помилкою". "Травматична зброя псує свідомість людей, оскільки вони думають, що з нього не можна вбити. Насправді це не так: постріл із близької відстані смертельний. Крім того, у куль, випущених з травматичного пістолета, відсутня можливість ідентифікації. У нарізної зброї є нарізи в каналі ствола, які залишають індивідуальний відбиток, у травматичної зброї такого немає. До того ж перед продажем нарізну вогнепальну зброю обов'язково відстрілюється, та зразки куль і гільз зберігаються в картотеці. Нас очікує гарантована стрілянина, як у Росії, де з травматичної зброї вбивають і калічать кожен день ", – заявив Учайкін.
На думку учасників ринку, у випадку прийняття законопроекту обсяги продажів травматичного зброї не збільшаться.